Šater

ater - Šater

 

Růže, karafiáty a chryzantémy jsou oblíbené a známé druhy květin. Zatímco tyto květy jsou často používány jako ohniskové nebo hromadné květiny v uspořádání, šater (gypsophila, nevěstin závoj) je zjevně nejpopulárnější ze všech výplňových květin. Je to skvělý způsob, jak přidat kytici dokonalejší dotek a pomáhají vyniknout. Nejsou obvykle přidávány ve velkém množství, ale spíše v malých svazcích.

Odborný název

Odborný název zní gypsophila paniculata, první vzorky této rostliny poslal do Petrohradu švýcarsko-ruský botanik jménem Johann Amman.

Geografický původ

Šater pochází z jižní a východní Evropy. Patří do čeledi Caryophyllaceae (hvozdíkovité). Netrvalo dlouho, než se nevěstin závoj stal populární a brzy země jako Peru kultivovaly tyto drobné květy. Ve skutečnosti je již většina produkce šateru právě z Peru. Vzhledem k tomu, že mohou být použity v téměř jakékoliv formě kytice, je snadné pochopit, proč je o ně tak velký zájem.

Popis a charakteristika

Šater patří mezi trvalky, tvoří hladké stonky, které se větví do spousty velkých trsů. Šater obsahuje velké množství jemných kytiček, které dohromady tvoří polokulovitý trs. Na stoncích rostou také drobné listy, které jsou hladké, kopinaté a lesklé. Stonky dosahují výšky 0,6 – 1 m. Drobné květy mají nejčastěji bílou barvu, k dostání jsou dnes také v růžové (mohou být zbarveny podle potřeby). Kvete od června do července, ale dostupná je po celý rok (díky distributorům, kteří ji pěstují po celý rok v dobrých podmínkách).

Pěstování

Šater dává přednost suché, písečné půdě a když kvete, nemůžete se cítit překvapeni působivým květinovým displejem. Miluje sluneční svit a dostatek místa. V Chicagu a podobných místech je rostlina klasifikována jako invazivní druh. Podmínky v těchto částech jsou ideální pro to, aby rostlina mohla prospívat. Jakmile se zakoření, roste opravdu rychle. Vzhledem k velikosti poptávky po šateru se to ale nejeví jako veliký problém.

Použití

Tato rostlina se hojně využívá jako výplň květin – je častým doplňkem nejrůznějších kytic, kde ale prim hrají například růže nebo chryzantémy.

Význam šateru je nevinnost, věčná láska a čistota. Není divu, že se tak často používá do svatebních kytic! Šater vydrží opravdu dlouho a je vhodný také k sušení.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE