Šeřík obecný

eřík - Šeřík obecný

šeřík

Žádná z květin nesignalizuje příchod jara tak jasně a sladce, jako právě šeřík. Tyto krásné keře jsou oblíbené u různých květinových nadšenců, právě díky své úžasné vůni ale také díky úchvatným barvám. Zahradníci tyto keře využívají jako dekoraci svých zahrad, ale také jako živé ploty nebo pro jednoduchou botanickou výzdobu.

Odborný název

Latinský název pro šeřík je syringa vulgaris. V řecké mytologii se krásná nymfa, která se jmenovala „Syringa“ změnila na šeřík, aby unikla před milostnými návrhy boha Pana. Druhá polovina jména, vulgaris, naštěstí neodráží modernější význam“ vulgární“, ale stojí na původním latinském významu „společného“ nebo „snadno nalezeného“.

Původní význam jména také pochází z perského slova pro indigo nebo fialovou. Dokonce i v dávných dobách naši předkové ocenili jedinečnou krásu této samozvané barvy květin.

Geografický původ

Dnes je šeřík populární po celém světě. Svůj původ ale má ve východní Evropě a Asii.

Popis a charakteristikaeřík  300x300 - Šeřík obecný

Typickou barvou květin šeříku je fialová, která může přecházet od světlé až po úplně tmavě fialovou. K vidění jsou ale i bílé květiny šeříků. Méně časté jsou žluté, červené a modré květy. Další výhodou šeříků je to, že nevyžadují žádnou speciální péči.

Jsou charakteristické právě svými květy, které jsou uspořádány do kuželů nebo klastrů. Samotné květy jsou drobné, ale společně v hroznu květů mohou tvořit obrovská květinová uspořádání. Listy rostliny jsou tmavě zelené.

Pěstování

Šeřík miluje slunce, takže při jeho výsadbě vyberte takové místo, kam svítí dostatečné množství slunečního záření. Prořezávání je vhodné pro udržení tvaru keře, avšak není nezbytné pro růst květin. Svému keři můžete pomoci tak, že květiny odříznete poté, co odkvetou, a odstraníte asi třetinu celkových větví. Může se to zdát poněkud drastické, ale podpoříte tím růst.

Použití

Šeřík může být součástí nejrůznějšího sortimentu – od kosmetiky po různé dekorativní aplikace. Šeřík má nádhernou vůni i úžasný tvar. Najít ho můžeme například ve formě:

  • sušené květiny,
  • domácí mýdla,
  • kytice,
  • lisované květinové dekorace,
  • svatební květiny,
  • jedlé kandované květiny,
  • komerční kosmetika.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE