Slunečnice

slunečnice - Slunečnice

 

Není třeba dlouho zjišťovat, proč se helianthus annuus nazývá slunečnice. Je vysoko nad ostatními květinami a září jako slunce. Ano, helianthus annuus je květina. Má zajímavější vlastnosti a hodnoty než většina ostatních.

Odborný název

Přestože to může vypadat, helianthus annuus není květina stejně jako ostatní květiny, které známe, je to květina, která vždy směruje ke slunci. Tato reakce je součástí fototropismu. Když se slunečnice pohybuje směrem ke slunečním paprskům, je tento pohyb známý jako heliotropismus v cirkadiánním rytmu, který je dokončen v 24hodinovém cyklu.

Helianthus annuus se skládá z diploidního genomu, který mu dává jeden samičí chromosom a druhý samčí chromozom. Z vědeckého hlediska, ačkoli helianthus annuus je diploidní, má srovnatelně 17 základních chromozomů a má potenciál pro tolik, kolik je 3,5 miliardy základních párů chromozomů. Ve srovnání s některými savci a lidmi je to o něco více.

Geografický původ

Určit původ a šíření slunečnice je jako zkoumat historii. Slunečnice je původem ze střední Ameriky. Vyžaduje dostatek slunce pro svůj plnohodnotný růst. Byla domestikována jako kdysi divoká květina, která byla známá již ve starověkém Mexiku. Představte si akry a hektary nezvládnutých slunečnicových rostlin, které rostou divoce a volně se kymácejí ve větru.

Popis a charakteristika

Slunečnice jsou jednoleté květiny, což znamená, že na konci vegetačního období usínají a vyschnou, jelikož jejich semena spadnou nebo jsou zkonzumována ptáky. To může způsobit, že domestikované slunečnice rostou v Kanadě, Španělsku, Itálii a Holandsku.

Semena slunečnic se šíří dobře, pokud mají dostatečné sluneční světlo a vodu. Starobylá mexická kultura poznala, že slunečnice mají určité vlastnosti pro dobré zdraví. Je zřejmé, že to dokládá skutečnost, že slunečnice internalizuje během svého růstu velké množství slunečního záření. Sluneční světlo je zdrojem vitamínu D.

Jak rozpoznat slunečnice

Existuje několik charakteristických znaků, které identifikují slunečnice:

  • Jasné zlaté okraje vnějších okvětních lístků.
  • Velký kruhový vnitřní „obličej“ shluků, které mohou být červené, hnědé nebo zlatavé.
  • Velké světle zelené listy.
  • Dlouhá, štíhlá stopka, která může dorůst výšky až 180 centimetrů nebo více.
  • Ptáci, kteří se vznášejí a čekají na první známky, že se začala tvořit semínka.

 

Pěstování

Dříve nebo později fascinují každého zahradníka, který se pokusí přidat je do zahrady. Najděte nejslunnější místo – to je první priorita. Tolerují písečnou půdu s dobrým odtokem, i když mnohem více preferují bohatou půdu pro rychlejší (a vyšší) růst. Pokud jde o velikost, vyberte semena podle velikosti.

Zasaďte semena přímo do půdy po posledním mrazu. Menší velikosti slunečnic mohou být pěstovány v květináčích pro ty, kteří milují světlé kvetoucí rostliny na oknech. Jen si pamatujte, že okenní parapety musí mít spoustu vysokého slunečního světla, aby slunečnice rozkvétaly v květináči.

Zahradníci dnes mohou využít širokou škálu slunečnic, které se pohybují v barvách od italského bílého, přes Aztéckého zlata, až po světle žluté a pestrobarevné odstíny oranžové, červené a žluté. Mexickým slunečnicím se daří dobře v suchém klimatu, protože jsou převážně odolné proti suchu. Hybridizací slunečnic je k dispozici širší škála druhů.

Použití

S ohledem na krásu slunečnic byly tyto rostliny předmětem zájmu pro malíře a fotografy, aby slunečnice používaly ve svých uměleckých výtvorech. Jedním z nejslavnějších z nich je nizozemský malíř Vincenta Van Gogh, který v roce 1888 namaloval veliké dílo „Slunečnice“.

Byly také součástí jiné scény v nyní známém filmu „Dr. Zhivago“, založený na románu Borise Pasternaka. Na této symbolické scéně, plátky slunečnice pomalu spadají z vázy naplněné těmito květy jako symbol času.

Je to velké štěstí pro kuchaře, když jsme se dozvěděli o kulinářském využití slunečnic. Historie ukazuje, že slunečnice je v mexické kultuře známá jako „tithonia“ a že semena jsou často používána v receptech nebo jako předkrm, když jsou ochuceny česnekem, chilli, kmínem a kousky papriček jalapeño.

V raných evropských zemích se slunečnicová semínka sušila, aby se vytvořila mouka pro výrobu chleba a jiného pečiva. Dnes je dobře známo, že slunečnicový olej, semena, pasty a mouka patří mezi nejzdravější náhražky tradiční bílé mouky a olejů z živočišných tuků. Sušená slunečnicová semínka jsou často lehce solená, pečená a konzumovaná jako rychlé občerstvení.

Slunečnicový olej je také hlavní přísadou mnoha receptů již po generace. Slunečnicový olej je světlejší než některé rostlinné oleje. Vykazuje však vyšší výživovou hodnotu a ocení ho profesionální kuchaři tak i amatérští kuchtíci.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE