Smrdutka

smrdutka

Jedná se o poměrně rozšířenou rostlinu, která je oblíbená nejen pro svou nenáročnost, snadno se množí a je svým způsobem netypická. Smrdutka neboli stapélie je sukulentní bylinou. Masité stonky se vytahují do vrchu a jsou čtyřhranného tvaru. Impozantní květy vzhledem připomínají hvězdu, jen trochu chlupatou. Každopádně květ zaujme na první pohled.

Odborný název

Stapélie, mršinový květ či smrdutka, to jsou názvy, se kterými se lze běžně setkat. Nicméně odborný název je jen jeden a ten zní stapelia.

Geografický původ

Všechny druhy smrdutky mají původ v Africe.

Popis a charakteristika

Charakteristickým znakem jsou měkké, čtyřhranné a masité osy rozvětvující se od báze, jejich listy jsou redukovány na šupiny a především výrazné květy, které jsou ve tvaru pěticípé hvězdy, rostou na dlouhých stopkách a příznačný je jejich pach, kterým lákají hmyz k opylování. Květy dosahují v průměru až 35 centimetrů a nejčastější barvou je červená, žluto-zlatá či dvoubarevná varianta. Však květy svou velikostí někdy až zakrývají samotnou rostlinu. Ale pozor, název rostlina nemá jen tak bezdůvodně. I když vás očaruje květem, rostlina zapáchá. Přestože jde o krátkodobý zápach, který připomíná mršinu, je poměrně intenzivní.

Nejen květy jsou na rostlině zajímavé, ale také rostlina utváří vzpřímené, dužnaté stonky, jenž mohou být až 15 centimetrů dlouhé a zpravidla jsou šedo-zelené bavy či purpurově skvrnité.

Odrůdy:

1.      S. variegata – hvězdicovité květy žluté barvy s hnědými skvrnami, květ může být až 30 centimetrů široký, kvete v létě.

2.      S. gigantea – světle žluté květy s červenou kresbou.

3.      S. desmetiana – zelenkavě načervenalé květy, uvnitř hvězdice červené s kresbou, květy jsou jemně chlupaté.

4.      S. grandiflora – skoro černé květy, které nesou červené zbarvení.

Pěstování

Rostlina potřebuje světlé stanoviště, které bude ale bez přímého slunce. Vhodná je běžná pokojová teplota, na zimu je však nezbytný pokles, jinak by nedošlo k vyvinutí květů, teplotní minimum je v rozmezí 8 až 10 °C. Rostlinu zaléváme tak, aby substrát mezi jednotlivými zálivkami vyschl. V zimě zalévání velmi omezíme. Rostlina nepotřebuje rosit.

Smrdutka se množí dělením výhonů, které je nutné nechat po dobu několika dnů zaschnout, než se zasadí do písku. Výhony velmi snadno zakoření. Další možností je výsev. Rostlinu přesazujeme dle potřeby. Vzhledem k tomu, že smrdutka koření mělce, je vhodné při výsadbě použít plochou misku. Dobře se jí daří i v závěsné nádobě. Ideální zeminou je směs kompostu a písku. Rostlina je náchylná na průvan, v takovém případě se květy neotevřou.

Použití

Neobvyklá a nenáročná pokojová rostlina. Ke zdárnému růstu je vhodné zvolit prostornou nádobu. Působí velmi pěkně jako živá dekorace.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist