Svícník

svicnik

Svícník je převislá rostlina, která náleží mezi oblíbené a mezi ty, které zkrátka dokonale oživí každý interiér. Populární je tato drobnolistá rostlina díky svým jemným lístkům, které jsou tvarovány do srdčitého tvaru, však se jim v anglicky hovořících zemí přezdívá „string of hearts“. Nenáročná a velmi půvabná pokojová rostlina je dokonalou živou dekorací na okraj poličky a stejně tak i udělá mnoho parády v závěsné nádobě.

Odborný název

Ceropegia woodii

Geografický původ

Svícník pochází z jižní Afriky. Původní domovinou je Jihoafrická republika a Rhodesie.

Popis a charakteristika

Popínavá rostlina ve volné přírodě roste v tropických oblastech Afriky, náleží tak mezi teplomilný druh rostlin, které se těší značné oblíbenosti díky nenáročnému pěstování. Je tak vhodná i pro úplného začátečníka či amatéra. Na vláknovitých výhoncích rostlina nese drobné srdčité listy, které rostou do páru. Z vrchní strany jsou typické svým výrazným mramorováním v zeleno-stříbrné barvě, zatímco spodní strana listů má růžovo-nachové zbarvení. Na konci léta rostlina kvete. Její květy jsou trubkovitého tvaru a mají purpurovou či vínovou barvu. Během celého roku podél stonků vyrůstají malé hlízy, které je možné použít k rozmnožování. Svícník vynikne nejlépe v závěsné nádobě. Avšak roste poměrně řídce, tudíž je třeba si počkat i několik let než právě prostřednictvím rozmnožování rostlina získá na objemu. Na druhou stranu vás rostlina za tuto trpělivost odmění svými květy a to takřka kdykoliv, kvete po celý rok, nejvíce v létě.

Pěstování

Svícník není náročný na teplotu, běžná pokojová je zcela vyhovující. Rostlině se nejlépe daří na světlém stanovišti a dokonce dobře snáší i přímé slunce. Naopak nedostatek světla se projevuje nedostatečným vybarvením listů. Dokonce rostlina ani nepotřebuje v zimě pokles teploty, prospívá dobře i bez jakékoliv změny. Ve vegetačním období rostlinu zaléváme pravidelně tak, aby substrát mezi jednotlivými zálivkami byl vyschlý. V zimě svícník potřebuje pouze mírnou zálivku, protože vydatnější by způsobila zahnívání kořenů a došlo by k celkovému úhynu rostliny. Rostlině nevadí suchý vzduch, není zapotřebí zvyšovat vzdušnou vlhkost. I co se týče výživy, není svícník náročný. Zcela dostačující je hnojení od jara do srpna. Hnojíme klasickým tekutým hnojivem jednou za měsíc. Přesazují se pouze starší rostliny a to zhruba jednou za dva až tři roky. Při přesazování je nutné dbát na to, aby nedošlo k poškození křehkých stonků a kořenů. Ideální je rašelinový substrát. Další pozitivní stránkou je, že svícník je rostlinou, která netrpí na různé škůdce.

Použití

Pokojová rostlina, která nabízí dokonalé využití v závěsné nádobě na okně, přímo u něj či kdekoliv, kde však bude mít dostatek potřebného světla. Pokud hledáte skromnou a okouzlující rostlinu do závěsné nádoby, je svícník správnou volbou.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist