Tařicovka přímořská

tařicovka přímořská - Tařicovka přímořská

Tařicovka přímořská je jednoletá bylinka nebo krátko trvající trvalka. Často se pěstuje pro své krásné květy, které navíc sladce voní.

Odborný název

Odborný název tařicovky přímořské zní Lobularia maritima. Lobularia je slovo pocházející z řečtiny, které se překládá jako malý lusk. Pochází z čeledi Brassicaceae (brukvovité).

Geografický původ

Tařicovka přímořská pochází původem ze Středomoří. V této oblasti se tařicovka původně používala k léčbě ran od divokých zvířat, která mohla mít vzteklinu.

Popis a charakteristika

Jedná se o jednoletou bylinku. Je charakteristická svými voňavými klastry malých bílých květů. Existují ale také zahradnické formy, které mají také levandulovou, růžovou nebo fialovou barvu. Listy jsou úzké a mají šedozelenou barvu. Na okrajích jsou zubaté a jsou pokryty stříbřitými chloupky. Rostlina dorůstá výšky až 30 cm. Kvete od června do října.

Pěstování

Tařicovka je typická jednoletá rostlina. Preferuje velké množství slunečního záření a chladnější teploty. Umístěte ji tedy na takové místo, kam svítí slunce, ale kde bude v létě přes největší teploty zasahovat také stín.

Tařicovku můžete snadno pěstovat ze semen. Semínka zasaďte uprostřed nebo na konci jara. Rozprostřete je na půdě, ale nezahrnujte – semínka potřebují přímé světlo, aby mohla klíčit. Proto uděláte lépe, předpěstujete-li si semínka doma.

Rostlinu dobře zalévejte. I když miluje vodu, potřebuje také dobře odvodněnou půdu, aby se zabránilo vzniku plísně či stojaté vody v oblasti kořenů. Avšak nikdy nenechte tařicovku vyschnout. Pokud tedy pěstujete tuto rostlinku v květináči, hlídejte ji pečlivě, protože vysychá rychleji, než rostliny v zahradě.

Když je rostlina zralá, ořezávejte ji pravidelně, abyste podpořili růst více květin. Pokud se vám stalo, že tařicovka nepřežila parné léto, tak ji můžete opět zasadit, a ona vám vykvete do chladnějšího podzimního období.

Použití

Tařicovka přímořská se dnes používá jako rostlina pro květinové záhony a cesty – dokáže vyplnit každé volné místo v zahradě. Stejně tak ji můžete pěstovat v zahradních nádobách i skalkách. Rostlina je natolik všestranná, že jen těžko najdete zahradu, kam by se nehodila.

Tařicovka je vhodná k přilákání motýlů, včel a dalších užitečných živočichů do vaší zahrady. Drobné květy této rostliny vyzařují jemnou sladkou vůni, někdy ji přirovnáváme k vůni medu. Tato vůně je natolik slabá a opojná, že se do ní okamžitě zamilujete. Je to perfektní volba pro zahradníky, kteří nemají rádi příliš výrazné vůně (jako má například šeřík nebo hyacint).

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE