Torénie

Torénie je skvělým barevným doplňkem zahrady. Kvete různými barvami a rozveselí každou zahradu. Roste také ve stínu, takže se používá k oživení stinných zákoutí zahrady. To je jeden z důvodů, proč je rostlina tolik oblíbená.

Odborný název

Torénie Torenia - Torénie

Torénie, Autor: KENPEI – KENPEI’s photo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Odborný název torénie je Torenia. Tato rostlina patří do čeledi Scrophulariaceae (krtičníkovité), kde patří mimo torénii také rostliny, jako je divizna, hledíkovka nebo třeba bělota.

Geografický původ

Torénie pochází z Afriky a Asie.

Popis a charakteristika

Torénie kvete od začátku léta až do podzimu. Nejčastěji je k vidění v modré barvě, ale najdeme ji také v růžové, žluté, fialové a bílé barvě. Obvykle dosahuje výšky okolo 20 cm a šířky 15 cm. Torénie preferuje horké a vlhké podmínky, ale může být snadno pěstována i za jiných předpokladů.

Pěstování

Torénie je velmi jednoduchá rostlina pro pěstování. Zvládne ji i zahradník-začátečník. Klíčení trvá o něco déle, než u jiných rostlin, takže rostlinu zasaďte s dostatečným časovým předstihem uvnitř. Zjistěte si, kdy jsou u vás předpokládané poslední mrazíky a 10 až 12 týdnů před nimi rostlinku zasaďte. Vyberte pro ně půdu bohatou na živiny, nebo přidejte kompost. Semínka jen lehce přikryjte touto půdou.

Torénii můžete také koupit v zahradním centru a usnadníte si tak práci s jejím vysazením. Poté, co pomine nebezpečí mrazu, můžete rostlinky vysadit ven do zahrady. Jednotlivé rostlinky od sebe rozsaďte v rozestupu asi 15 cm od sebe.

Zalévejte rostlinu často, abyste udržovali půdu vlhkou. Vhodné je pro tento účel také použít vrstvu mulče, který bude udržovat vlhkost u kořenů. Nikdy nedovolte, aby půda vyschla a také aby byla příliš mokrá. Každý měsíc přidávejte kompost. Odumřelé květy sbírejte, abyste uvolnili místo pro nový růst.

Použití

Zahradníci využívají torénii tam, kde by jiné kvetoucí rostliny nerostly nebo neprodukovaly květy – ve stinných oblastech zahrady. Díky svým barvám oživí každý stinný kout zahrady. Květy jsou dlouhotrvající a květina se hodí jak do květináčů, tak také ve skalkách a podél cest.

Více informací o rostlinách najdete v databázi rostlin na sazenicka.cz

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE