Toulitka

Toulitka je možná známější pod svým vědeckým názvem Anthurium. Jedná se o jasnou květinu, která má neobvyklé květy. Působí, jako by byla umělá. Toulitky patří mezi jedny z nejoblíbenějších tropických květin s dlouhou životností, pokud jsou řezané. Vydrží klidně i šest týdnů ve váze (v závislosti na odrůdě a sezóně).

toulitka anthurium

Odborný název

Odborný název květiny zní Anthurium. Pochází z čeledi Araceae nebo Calla. Existuje více než 1.000 druhů.

Geografický původ

Toulitka pochází z tropických oblastí Ameriky, Mexika a také se vyskytuje v severní Argentině.

Popis a charakteristika

Ve skutečnosti se nejedná tak úplně o květinu, ale jakýsi barevný list, který vypadá, jako by byl z vosku. Z tohoto listu roste spadix, což je forma masitého hrotu, který je zakrytý hromadou malých květin, což je efekt známý jako květenství. Tyto květy jsou skutečné květy toulitky, ale vypadají spíše jako drsný povrch spadixu.

Rostlina dosahuje výšky 37 až 50 cm. Listy se mohou otáčet podobně jako slunečnice směrem ke slunci. Listy jsou obvykle jednoduché, velké, atraktivně zbarvené.

Voskový list, který je pro toulitku typický, má obvykle červenou barvu, vyskytuje se ale také v bílé. Tento list je ve tvaru srdce.

Pěstování

Vzhledem ke svému tropickému původu by měla být toulitka vždy udržována v teple a chráněna před mrazem. Vhodnější je pro ni letní počasí. Když toulitka kvete, vydává různé vonné látky, aby přitahovala různé opylovače.

Toulitka není nikterak náročná na půdu, roste v těžkých jílovitých půdách a dokonce i v písčité hlíně. Nejlepší je dobrá organická půda s dobrou drenáží. Nejlepší teploty pro růst květin je mezi 21 až 32 °C. Teploty pod 12 °C mohou rostlinu zabít.

Použití

Toulitka se používá jako řezaná květina do slavnostních kytic, i jako hrnková květina, kterou můžete pěstovat ve svém interiéru. Avšak pozor – všechny části toulitky jsou jedovaté. Při požití mohou způsobit mírné žaludeční poruchy. Někdy dochází také k podráždění pokožky.

Více informací o rostlinách najdete v databázi rostlin na sazenicka.cz

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Přidat nový playlist