Vřes obecný

vřes obecný - Vřes obecný

Vřes obecný

Jen málo rostlin je úzce spojeno s určitým geografickým místem. Vřes obecný ano. Vřes a mořské Skotsko jsou prakticky synonymem. Přesto variace a kultivary rostliny obecně známé jako vřes jsou široké a rozmanité.

Odborný název

Většina rostlin, které se běžně označují jako vřes, patří do čeledi rostlin Ericaceae (vřesovcovité). Rod Erica z čeledi Ericaceae zahrnuje asi 860 druhů květinových rostlin. Přesto je to Calluna vulgaris, jediný druh rodu Calluna z čeledi Ericaceae, který je nejrozšířenější z vřesu, nejvíce spojovaná s vřesovým jménem.

První použití slova „vřes“ bylo datováno až do roku 1584 a obecně se předpokládá, že pochází ze skotského slova „haeddre“, které se objevuje v rekordních datech od roku 1300. Rostlinné jméno „Ericaceae“ pochází z řeckého slova pro vřesoviště a vřesu, „Ereike“.

Název druhu „Calluna“ pochází z řeckého „Kallunein“, což znamená čištění nebo štětka a může být odkazem buď na košťata běžně vyráběná z větviček rostliny, nebo z jejích léčivých použití k „vyčištění“ systému.

Geografický původ

Calluna vulgaris je nejproduktivnější skotskou rostlinou, která pokrývá přibližně 5 milionů akrů krajiny. Tento druh se nachází také po celém pobřeží západní Evropy, od polárního kruhu po severní Afriku a rozšiřuje se na východ až k Uralskému pohoří.

Popis a charakteristikavřes obecný  300x300 - Vřes obecný

Calluna vulgaris je nízký rostoucí trvalý keř, který obecně roste do výšky od 20 do 50 centimetrů. Listy jsou malé, rostou v překrývajících se párech a jsou převážně tmavě zelené. Květy se objevují na konci léta a divoké vřesy jsou typicky hnědé, i když běžné květy se vyskytují přirozeně. Květy mají asi jen tři milimetry.

Pěstování

Čeleď Ericaceae nejlépe působí v kyselých půdách. Vřesům se daří v otevřených, slunečných oblastech a na mírném stínu. Vřesy přežijí, jsou-li spaseny dobytkem a snadno se regenerují po spálení sluncem.

Jedna snítka malých květů vřesu může produkovat až 150 000 semen, které se obvykle vylučují v zimě. Vřes může přežít v mnoha typech půdy, dokonce i v půdách bez normálních základních prvků, a jsou k dispozici odrůdy, které tolerují vlhkou nebo suchou půdu.

Použití

Historicky byl vřes používán k obarvování bavlny na žluto a při opalování kůže. Vřes byl široce používán v bytové výstavbě, konkrétně pro pokrytí doškové krytiny střech. Rostlina se používala také jako palivo do krbu, výplň košíků a jako matrace.

Vřes se již od středověku používal k vaření vřesového piva a medu. Až do devatenáctého století byl vřes úzce spojován s chudobou, což může vysvětlovat, proč jsou tyto dva způsoby užívání dnes více oceňovány než předtím. Královna Victoria zpopularizovala bílý vřes a začlenění větví vřesu je stále populární v britských svatebních kyticích.

Vřesový čaj se připravuje ze sušených květů vřesu, které se pak drtí, dokud nejsou rozmělněné. V tomto stavu se rozšíří na otevřeném chladném prostoru a nechají se několik hodin fermentovat. Tato směs se poté vysuší a používá se k tradičnímu čaji, čímž se vytvoří neobvyklá chuť.

Léčivé použití vřesu bylo zaznamenáno již v sedmém století. V roce 1500 se v několika knihách uvádí jeho použití na vředy, ledvinové kameny, kousnutí hmyzem a oční infekce. Lékaři a lékárníci z dvacátého století doporučili vřes pro různé nemoci – od bolesti krku a kašle až po artritidu a dnu.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE