Žebrovice hrbatá

Žebrovice hrbatá je miniaturní stromová kapradina. Tropický vzhled této rostliny nám říká, že žebrovice hrbatá miluje stín a dostatečnou vlhkost. Preferuje zalévání dešťovou vodu, protože netoleruje vápno.

Odborný název

ebrovice - Žebrovice hrbatá

Žebrovice, Autor: TxecolocoVlastní dílo, CC BY-SA 3.0, Odkaz

Odborný název žebrovice hrbaté zní Blechnum gibbum.

Geografický původ

Žebrovice je původem z ostrovů v jižním Pacifiku, včetně Nové Kaledonie, Fidži a Havaje.

Popis a charakteristika

Dospělá rostlina má silný a štíhlý kmen, který dorůstá výšky až 90 cm. Listy mohou dosáhnout délky až 60 cm – ale to se děje pouze v optimálních podmínkách. Angličané tuto rostlinu označují jako „Silver Lady“, a to díky tomu, že listy jsou lemované stříbrnou barvou. Rostlina vypadá jako palma, protože listy rostou z vrcholu kmene.

Pěstování

Pěstujte tuto kapradinu na stinném místě s vysokou vlhkostí. Upřednostňuje kyselou půdu. Dokáže přežít teploty i -3,8 °C, avšak nejsou to ideální podmínky pro tuto rostlinu.

Tato miniaturní kapradina se množí spory nebo rozdělením shluků na jaře nebo na podzim. Klíčení může trvat jeden až tři měsíce. Velmi mladé rostliny by měly být přemístěny do květináčů. Jakmile začnou vyrábět lístky, můžete je na jaře přenést do zahrady. Udělejte to v okamžiku, kdy už nehrozí nebezpečí mrazu.

Žebrovice má ráda bohatou půdu, která dobře odtéká, ale udrží vodu. Do perforovaného kompostu přidejte perlit. Žebrovice nemá ráda vysychání, ale dbejte na to, aby nedošlo k nadměrné zálivce, protože pak budou listy bledé.

Použití

Její kořenové systémy se často používají k výrobě substrátu pro pěstování orchidejí.

V teplejších klimatických podmínkách může být žebrovice hrbatá pěstována venku na stinném místě s vysokou vlhkostí. V České republice je potřeba pěstovat rostlinu v interiéru.

Tyto kapradiny jsou staré asi 360 milionů let, byly dominantní vegetací na Zemi a jsou původem mnoha uhelných ložisek. Dnes jsou tyto druhy kapradin omezeny ve svém přirozeném prostředí v tropických oblastech.

Více informací o rostlinách najdete v databázi rostlin na sazenicka.cz
 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE