Zlatice (zlatý déšť)

zlatice 300x200 - Zlatice (zlatý déšť)

Tato okouzlující kvetoucí rostlina je spojována zejména s jarním obdobím, protože patří mezi první květy tohoto období. Slunečně žluté květy této rostliny naznačují konec zimy a symbolizují období obnovy. Tato rostlina je také symbolem očekávání.

Odborný název

Odborný název zlatice je Forsythia, my tuto rostlinu ale většinou označujeme jako zlatý déšť. Název Forsythia je odvozen od skotského botanika Wiliama Forsythia.

Geografický původ

Původně pochází zlatice z Asie a Evropy. Je součástí čeledi Oleaceae (olivovníkovité) a roste do výšky 90 až 300 cm. Patří do stejné čeledi jako olivovník.

Popis a charakteristika

Po odkvětu krásných žlutých květů se objevují zelené listy.  Tyto listy jsou velice atraktivní, ačkoli rostlina je známá především díky svým jasně žlutým zvonovitým květům. Ty vykvétají v polovině dubna.

Pěstování

Odrůdy zlatice rostou v půdě s hodnotou pH 6,8 až 7,7. Častokrát potřebuje zlatice plné slunce a dobře odvodněnou půdu k tomu, aby mohla prospívat. Tato křovina bude ale fungovat také v částečně zastíněném prostředí, ale sluneční záření zvýší produkci květin.

Pěstujte zlatici na začátku podzimu, aby měly kořeny čas navázat se před tím, než rostlina na konci října usne. Vzhledem k tomu, že různé odrůdy mohou fungovat lépe v různých prostředích, zaměřte se na konkrétní druh své zlatice.

Při výsadbě zlatice je velmi důležitý rozestup jednotlivých rostlin. Zvažte funkci rostliny ve vaší krajině – pokud bude vaše zlatice použita k ochraně soukromí, dejte je blíže k sobě. Ale při plánování své zahrady vždy ověřte šíření vaší konkrétní odrůdy zlatice.

Dobře zavedená zlatice vyžaduje trochu zálivky. Během období sucha ji zalévejte ráno nebo večer. Pokud jsou listy seschlé a zkroucené, zlatice je dehydratovaná a potřebuje vodu. Nové rostliny budou potřebovat trochu více pozornosti. Zalévejte je pravidelně.

Prořezání povzbudí nový růst a zvýší produkci okvětních lístků. Odřízněte větve, které již nevyrábějí květiny. Možná budete chtít své keře trochu tvarovat – dělejte to na konci zimy nebo na jaře.

Použití

Zlatice byla také použita ve fenologii k označení příznivých podmínek pro výsadbu zeleniny, jako je hrách, cibule a salát. Fenologie je studiem vztahu mezi sezónou, klimatem a rostlinnými a zvířecími cykly. Vzhledem k tomu, že život rostlin se přizpůsobuje místním podmínkám, přítomnost určitých rostlin může znamenat, že je vhodný čas na plantáž jiných druhů.

Díky své výšce až 3 metry se zlatice často používá k vytvoření přírodního plotu a zabránění nechtěných pohledů.

Květy jsou jedlé a často se používají jako ozdoba různých pokrmů.

Forsythia suspensa je běžná bylina používaná v tradiční čínské medicíně ke zmírnění nachlazení, alergií a bronchitidy.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE