Žumen

Žumen je popínavá exotická rostlina, která vás ohromí a okouzlí svou rychlostí a bujností růstu. Svými listy se tak podobá břečťanu. Ve volné přírodě roste ve vlhkých lesích. Žumen se spokojí raději s polostínem, neboť přímé slunce rostlina nemá ráda. Z tohoto důvodu je vhodná pro umístění i do východních a severních interiérů, kde není příliš světla.

zumen - Žumen

Odborný název

Cissus

Geografický původ

Domovinou rostliny je Austrálie a země jižní Afriky, kde doposud roste ve volné přírodě, nejlépe se jí daří tam, kde je dostatečné vlhko.

Popis a charakteristika

Žuman, rostlina jednoho druhu mající různé podoby. U nás se žumen pěstuje jako pokojová rostlina a v nabídce prodejen se lze nejčastěji setkat s odrůdami, jako je žumen okrouhlistý, žumen antarktický a žumen routolistý. Pro všechny je charakteristické bujné rozrůstání, jsou popínavé, ale odlišují se tvarem listů. Žumen okrouhlistý má silné a lesklé listy mající kulatý tvar, tudíž může trochu připomínat voskovku. Zatímco žumen antarktický se vyznačuje oválnými listy, které mají ostré špičky pilovitého okraje, uspořádané po třech. A žumen routolistý poznáte dle větších listů, které jsou zbarvené do světle zelené barvy a hluboce vykrojené do tří vrcholků. Žumeny se tedy liší jen tímto tvarem listů. Pozitivní je, že všechny druhy vyžadují stejné podmínky. A tak si můžete v interiéru vytvořit dokonalou dekoraci z různě olistěných rostlinek. Stejně tak si můžete do jedné nádoby vysadit více druhů a nechat volně proplétat, což působí velmi zajímavě, originálně.

Pěstování

U nás tuto popínavou rostlinu je možné pěstovat pouze jako pokojovou. I když v zimě zvládne rostlina teplotu okolo 10 °C, mnohem lepší je pěstování v neměnné pokojové teplotě okolo 20 °C. Co se týče umístění, tak lze zvolit pro rostlinu jak místo na okně orientované na východ či sever, ale zcela bez problému můžete zvolit stanoviště i dva či tři metry od okna, pokud na daný prostor bude dopadat rozptýlené světlo. Rostlina se velmi rychle rozrůstá, může se pnout po tyči, provazu zavěšeném i od stropu, prostě všude tam, kde chcete efektivně oživit tmavší zákoutí. Pěstování rostliny je možné i v závěsné nádobě.

Žumen sice v průběhu vývoje přivykl na méně světla, ale stále vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost, kterou je nutné rostlině poskytnout i v bytě, jinak dojde ke ztrátě barvy listů, zastavení růstu. Složitější je to v interiérech, kde je vytápění prostřednictvím ústředního topení, kde je suchý vzduch. Žumen nevyžaduje ani natolik vydatnou zálivku, ale bez vlhkého vzduchu se neobejde. Zálivka postačí i jednou týdně, ale rosit rostlinu je třeba denně. V zimě je třeba jako u většiny pokojových rostlin omezit zálivku. V době vegetace je třeba rostlině dopřát výživu v podobě hnojení jednou za 14 dní. Ideální je standardní tekuté hnojivo. Množit rostlinu lze na jaře, kdy se tvoří nové výhony. Řízky o délce 8 až 10 cm odřízneme a před zasazením do substrátu stonek ponoříme do stimulátoru, aby lépe zakořenil. Mladé rostliny se přesazují každý rok, starší postačí jednou za 3 roky.

Použití

Je ideální rostlinou do koupelny, kde bude mít dostatečnou vlhkost vzduchu. Rovněž se velmi dobře vyjímá ve vlhkých teráriích, zde je vhodnější zvolit drobnolisté druhy. Lze ho pěstovat jako popínavou či převislou rostlinu. Ideální jak do závěsných nádob, tak rovněž na pokrytí mřížové kostry.

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE