Možná patříte mezi ty, kteří o tom ani neví, že jeden z pozoruhodných druhů listové zeleniny se nachází na vaší zahradě. Šrucha zelná (Portulaca oleracea) je nízký keřík s velmi drobnými sukulentními lístky, které jsou právě mnohými nevědomky považovány za plevel. Vzhledem k tomu, že se šíří poměrně rychle, lze šruchu nalézt nejen v záhonech, ale také podél cesty i mezi dlažebními kostkami.
Původ neznámý…
Určit, odkud šrucha zelná pochází, je velmi složité. Někteří autoři se domnívají, že původně šrucha rostla v západní Asii či v severní Africe. Nicméně analýza provedená ze semen z archeologických nalezišť na severu Ameriky ukazuje, že tento druh rostliny se vyskytoval v Americe již v předkolumbovské době.
Dnes se pěstuje po celém světě a je velmi oblíbenou salátovou zeleninou. Šrucha zelná se dříve pěstovala v hojné míře na zahradách coby zelenina. Rozhodně si zaslouží pozornost, neboť si vás získá nenáročností a velmi příznivými účinky. A zajisté pozitivní je, že sklízet je možné už za tři týdny.
Vhodné podmínky pro pěstování
Přestože se jedná o jednoletou rostlinu, tak výhodou je, že se velmi snadno a bez problému množí semeny, kdy postačí nechat jednu rostlinu vykvést a máte zaručeně o úrodu postaráno i pro další období. Však se jedná o jedinou rostlinu, která je schopná vyprodukovat tisíce semen a s velmi dobrou klíčivostí. Zkrátka vás rostlina dostane svým snadným množením i rychlostí růstu.
Šrucha zelná dobře roste v písčité půdě, která je bohatá na živiny. Rostlina má ráda slunečné místo, zatímco ve stínu se jí nedaří. Kvete velmi krátce, typické jsou drobné žluté kvítky. Šrucha má červeně zbarvenou lodyhu a dužnaté, šťavnaté lístky, které vynikají svěží a trochu nakyslejší chutí. Přestože se rostlina rozrůstá jako plevel, stačí podniknout opatření jako je to například v případě lebedy, aby vám nemohla zasahovat do okolí. Pro své účinky a využití v kuchyni si rozhodně zaslouží pozornost.
Sklízení a konzumace
Ze šruchy zelné lze připravit výborný salát, přidat ji můžete do špenátu, pomazánky, nebo podusit s vejcem jako kapustu. Konzumovat lze lístky v syrovém i tepelně upraveném stavu. Jedná se o vynikající koření do polévek či k masu.
Sklízí se po celé léto, kdy se odřezávají celé výhonky, rostlina opět za další tři týdny doroste. Rostliny určené ke konzumaci nenechávejte vykvést, neboť po nasazení květů, hořknou. Listy ke konzumaci je vhodné sbírat těsně před přípravou, neboť po utržení velmi rychle vadnou. Možné je krátkodobé uchování v lednici.
Zásobárna nejen vitamínů
Rostlina, která byla již kdysi dávno našimi babičkami považována za zázrak, obsahuje značné množství vitamínů a důležitých látek. Jedná se konkrétně o provitamín A, vitamíny B1, B2 a B3, C, E. Dále rostlina v sobě ukrývá omega 3 mastné kyseliny, vápník, železo, fosfor, hořčík i zinek, dokonce také koenzym Q10.
Význačné účinky na lidský organismus
K léčivému účinku se šrucha nesuší, ale používá se čerstvě vylisovaná šťáva. Nejlepším způsobem je zařazení byliny do jídelníčku. Pokud budete konzumovat šruchu zelnou, tak snížíte hladinu cholesterolu v krvi, dojde ke zlepšení trávení. Dokonce tato rostlina zlepšuje i záněty střev a žaludku.
Čerstvě vylisovaná šťáva se používá ke snížení horečky. Listy je možné použít k potírání ran, popálenin či spálené pokožky od slunce, neboť zklidňuje a urychluje samotné hojení. Šrucha posiluje imunitu a celkovou obranyschopnost. V tradiční čínské medicíně se využívá sušená nať ve formě odvaru, kdy údajně působí dokonce proti předčasnému stárnutí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz