ambron

Elegantní ambroň, vykouzlí barevný podzim na zahrádce

Ambroň byl dříve spíše viděn v parcích, v dnešní době už je čím dál více rozšířen i v zahradách. Na jaře ho zdobí drobné kvítky, na podzim se vybarvuje do celé škály barev.

Ambroň západní (Liquidambar styraciflura) je elegantní dřevina, pochází ze Severní a Střední Ameriky. Je poměrně dlouhověký, může se dožívat až 300 let. Je to opadavý strom či keř, který dorůstá do výšky 8-15 m a jeho kulovitá koruna do šířky přibližně 6 m. Nejprve je koruna kulovitá, později větvená.

Jeho listy jsou velmi podobné javorům, ale jsou více vykrajované. Na jaře se na ambroni objevují zelenožluté, drobné kvítky, uskupené v kulovitých hlávkách. Na podzim se listy barví do odstínů od žluté, oranžové, purpurové k vínové až fialové. Často se stane, že na stromě jsou k vidění všechny odstíny najednou a vytváří tak efektivní podívanou.

ambron listy - Elegantní ambroň, vykouzlí barevný podzim na zahrádce

Ambroň listy

Na podzim také dozrávají pichlavé kulaté, asi 3 cm velké plody. Tyto plody mohou na starších stromech zůstávat po celou zimu. K vidění je typický znak ambroní – korkové zvrásnění borky kmene a větví. V zimních měsících, kdy opadává, je tato vlastnost ještě výraznější.

Jak ambroň pěstovat

Pro výsadbu vybereme slunné či polo – stinné stanoviště. Půda by měla být středně živná, nevysychající s dostatkem humusu. První dva až tři roky by měl mít oporu. Mladé rostlinky by se měly na zimu krýt. Také je dobré zabránit vysychání půdy mulčováním. Po dobrém zakořenění snese i přísušky nebo naopak přemokření. Pokud přidáte rašelinu a budete dobře mulčovat, o to krásnější barvy se vám na podzim vybarví.

ambroň - Elegantní ambroň, vykouzlí barevný podzim na zahrádce

Ambroň

Ambroň je vhodná pro solitérní výsadbu, kde plně vynikne nebo jako efektivní pozadí. Množení je možné hřížením nebo semeny. Pokud chcete dát stromu tvar, na konci zimy ho ořežte a v dalších letech udržujte, poměrně dobře drží tvar.

Dřevo ambroně je poměrně tvrdé a těžké, využívá se ve stavebnictví, nábytkářském průmyslu i pro výrobu papíru. Dřevo i plody mají velký obsah pryskyřice.

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

Zanechte komentář