Strom kigélie, který se nachází nejen ve své africké domovině. Jak lze kigélii pěstovat u nás? Čím vyniká kromě pozoruhodných plodů?
Kigélie africká (Kigelia africana) je tropický strom, který vyniká mnoha přednostmi, ale především zaujme na první pohled velkými plody. A právě tvar plodů dal stromu lidový název, tj. salámovník či také salámový strom. Vzhledem připomíná salám. Nicméně dle afrických kmenů jsou právě plody přímo všelékem, ale také potravou volně žijících zvířat.
Pro člověka plody nejsou jedlé, ale živí se jimi některé druhy zvířat, jako jsou například žirafy, paviáni, nosorožci, sloni, hroši apod. Však se mnohdy v období sucha jedná o jedinou dostupnou potravu právě pro volně žijící zvířata. Květy stromu jsou potravou pro včely, neboť obsahují nektar, který pijí však i papoušci.Domorodci sbírají listy stromu coby krmení pro dobytek.
Strom, který zcela běžně naleznete nejen v Africe, ale také třeba v Austrálii, kde je dokonce oblíbený coby hnízdiště pro papoušky kakadu. Tento tropický strom náleží do čeledi trubačovité.
Strom, který dorůstá do výšky cca 15 metrů, výjimkou není však ani 20 metrů. Jde o stálezelený strom, který má šedou hladkou borku, která se u starších stromů odlupuje v šupinách. Listy vyrůstají na větvích vstřícně a jsou lichozpeřené, dosahují délky 30 až 50 centimetrů. Skládá se ze 7 až 11 párů vejčitých listů, které mají mírně zvlněný okraj, kožovitý povrch.
Kigélie je pozoruhodná nejen díky svým plodům, ale také impozantními květy, které jsou dlouhé zhruba 13 až 15 centimetrů a mají nádherné purpurově nachové zbarvení. Květy však rozkvétají pouze na jedinou noc a nepříjemně zapáchají. Plodem je, jak je již výše zmíněno, válcovitý lusk o váze cca 10 až 12 kg a vzhledem připomínající salám. I když zde hrozí riziko pádu těžkého plodu, přesto je strom vítaný coby živý slunečník poskytující náležitý stín.
Pěstování kigélie u nás
U nás je možné pěstování kigélie pouze jako pokojovou rostlinu. Pěstuje se takto po celý rok. Žádné letnění, ale jen výhradně v interiéru. Semínka lze však bez problému zakoupit ve specializovaných kamenných a internetových prodejnách.
Zde je zásadní, že se musí semínka po zakoupení namočit do teplé vody na 48 hodin. Poté je možné dát do substrátu s dobrou drenáží. Rostlině vyhovuje půda bohatá na živiny. Při pěstování v našich podmínkách nelze očekávat však tvorbu květů.
Využití v medicíně, kosmetice…
Pro bakteriální účinky se využívá kigélie v homeopatii, neboť pomáhá na žaludeční vředy i při léčbě syfilidy. Plody lze nalézt i v některých kosmetických produktech, například v krémech.
Domorodí Afričané zastávají názor, že s pomocí plodů kigélie je možné vyléčit takřka každou nemoc. V lidovém léčitelství v Africe mají plody stromu nezastupitelné místo.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz