Cosmos

Barevný podzim: Které rostliny pokvetou i v tomto období

Hlavní sezóna je pryč, ale pořád může být zahrádka barevná a rozkvetlá. Stačí vybrat ty správné rostliny, které vykvétají i v chladnějších dnech. Myslete při výsadbě i na podzim, aby zahrada nebyla zbarvena pouze spadaným listím. Jaké jsou rostliny kvetoucí na podzim?

Olověnec

Olověnec (Ceratostigma plumbaginoides) je vytrvalá opadavá rostlina, dorůstající výšky 30 cm. Má menší zelené listy a krásné, modré, pětičetné květy, které vytváří shluky. Kvete od srpna do října. Listy se navíc na podzim zbarvují do červena. Daří se mu na slunci i v polostínu. Vyhovuje mu mírně vlhká a propustná půda. Na zimu je vhodné ho chránit před nadměrnou vlhkostí a mrazem.

olovenec - Barevný podzim: Které rostliny pokvetou i v tomto období

Zlatobýl obecný

Zlatobýl obecný (Solidago virgaurea) je rozšířen v Evropě, Asii a Severní Americe. Je to vytrvalá rostlina, která dosahuje výšky 1 m. Má rozvětvený stonek, na koncích stonků je střapcovité soukvětí ve žluté barvě. Kvete velmi dlouho, od července do října. Dařit se mu bude na slunném stanovišti nebo v polostínu, půda je vhodná neutrální s občasnou zálivkou. Nesnese přemokřené půdy. Nať se sbírá pro léčivé účely. Po odkvětu se může také seříznout a podpořit tak další kvetení.

zlatobyl - Barevný podzim: Které rostliny pokvetou i v tomto období

Jahodník měsíční

Jahodník měsíční (Fragaria vesca) se u nás vyskytuje poměrně hojně, jen v horách méně. Má voňavé a chutné plody, kvete od dubna do září bílými květy. Květy jsou pravidelné a pětičetné. Plody většinou dozrávají během července a srpna. Nejvíce mu vyhovuje slunné místo, snese však i částečně stín. Nejlépe se mu bude dařit v propustné, humózní a mírně kyselé půdě. Potřebuje pravidelně zalévat odstátou vodou. Může se pěstovat na záhonku i v nádobě.

jahodnik - Barevný podzim: Které rostliny pokvetou i v tomto období

Krásenka zpeřená

Krásenka zpeřená (Cosmos bippinatus) je křehká a něžná rostlina. Může dorůst až do výšky 1 m. Pochází z Jižní Ameriky, na pěstování je poměrně vděčná a bylo vyšlechtěno spoustu kultivarů. Květy jsou hvězdnicovité a mají pastelové barvy. Nejlépe se jim bude dařit na slunném místě s výživnou, propustnou a hnojenou půdou. Vysévá se v květnu až počátkem června, stačí rozhodit  semena na záhon. Neúnavně vykvétá od poloviny léta, až téměř do zámrazu.krasenka - Barevný podzim: Které rostliny pokvetou i v tomto období

Kosmatec Cooperův

Kosmatec Cooperův (Delosperma cooperi) pochází z hor jižní Afriky. Je nízkého vzrůstu, okolo 10 cm. Může se však rozrůst do trsu až 50 cm šířky. Listy jsou dužnaté, šedo – zelené. Stonek je poléhavý, na vrcholu zakončený jedním fialovým květem. Vyžaduje slunné stanoviště s dobře propustnou půdou a přídavkem písku. Na zimu je nutné rostlinu chránit proti nadměrnému vlhku. Zálivka by měla být omezená. Kvete od června do října.

kosmatec - Barevný podzim: Které rostliny pokvetou i v tomto období

Třapatka zářivá

Třapatka zářivá (Rudgeckia fulgida) je vytrvalá rostlina, která v létě a na podzim zdobí zahrádku svými velkými a nápadnými květy. Dorůstá do výšky 70 – 100 cm. Barvu mají zlato – žlutou s hnědým, vystouplým terčíkem. Mají rády hlinitopísčitou až hlinitou půdu a dostatek slunce. V době růstu a květu potřebují dostatek vláhy. Při pravidelném stříhání odkvetlých stonků, prodloužíme dobu květu. Kvete v období červenec – říjen.

trapatka - Barevný podzim: Které rostliny pokvetou i v tomto období

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminkou dvou malých dětí, které také vyplňují téměř všechen můj volný čas. Můj hlavní obor je zdravotnictví, ve kterém jsem také vystudovala vysokou školu. Od toho se také odvíjí mé zájmy - zdravý životní styl, strava, pohyb a zajímám se o novinky z oblasti medicíny. Ráda kolem sebe tvořím pěkné prostředí, třeba květinami a rostlinami. Relaxem je pro mě četba knih a sport.

1 Komentářů

Zanechte komentář