Šáchor je opravdu nádhernou pokojovkou, která může vyniknout jako solitéra i mezi skupinou rostlin. Dá to ale trochu práce jej opečovávat tak, aby byl dlouho krásný. Když se vám to však podaří, budete mít dlouhověkého společníka.
Druhy šáchorů
Šáchorům se nejlépe daří v subtropických a tropických končinách, a z nich pocházejí i šáchory pěstované doma jako pokojovky, tedy šáchor papírodárný (Cyperus papyrus) a o něco menší šáchor zakrslý. V našich končinách se v přírodě můžete setkat ještě s dalšími druhy (šáchor hnědý, šáchor žlutavý a šáchor Micheliův).
Když chcete zajímavé kultivary
Zajímavé kultivary má především šáchor zakrslý (Cyperus involucratus), takže si můžete pořídit varietu se žlutými listy, s tmavě zelenými listy, se zelenými listy s proužkem.
Co potřebuje
Je vlhkomilná rostlina, potřebuje tedy zejména stále vlhkou půdy (ideálně jej můžete pěstovat v akváriu, nebo dát květináč do misky s vodou) a ještě k tomu má rád rosení. Půda opravdu nesmí nikdy vyschnout, jinak uschnou listy a nejspíš se vám jej nepodaří zachránit. Dále potřebuje teplotu kolem 20 °C, pokud možno stálou, dostatek světla, ale ne plné slunce, které by mu popálilo listy.
Když odjíždíte na dovolenou
Aby nevyschl, když odjíždíte na dovolenou, je potřeba ho dát do velkého kbelíku s vodou. Anebo mu můžete na substrát mech rašeliník, který bude udržovat půdu déle vlhkou.
Jak se množí
Roste poměrně rychle a snadno se množí dělením trsů. Trsy nechte zakořenit ve vodě, nebo přímo v novém vlhkém substrátu. Množení je vhodné, pokud jej chcete darovat, anebo když máte kočky, které milují jeho mladé výhonky.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Snadno se množí i zakořeněním uříznutého listu ve vodě