palma datlomá t 750x400 - Jak si vypěstovat datlovou palmu z pecky

Jak si vypěstovat datlovou palmu z pecky

Toužíte po tom, vypěstovat si vlastní palmu? Pak datlová palma je pro vás jako stvořená. Stačí si koupit pár čerstvých datlí a pustit se do práce.

Jak semena zasadit

Semena z čerstvých datlí sázíme do substrátu tvořeného rašelinou a příměsí písku. Potřebují vlhko a teplo na vyklíčení (až kolem 30 °C), takže je dostatečně zaléváme a umístíme nejlépe na okenní parapet nad ústřední topení. Klíčení pak trvá asi 60 dní.

datlová palma - Jak si vypěstovat datlovou palmu z pecky

Co s malými semenáčky

Jakmile se v květináči objeví semenáčky, potřebují rozptýlené světlo, nejlépe polostín, protože přímé slunce by je spálilo. Vhodný je okenní parapet na východní nebo západní stranu. Když rostlinky dorostou asi 10 cm, je vhodné je přesadit do samostatných květináčů s lehkou nepříliš výživnou půdou. Opět to může být rašelina s příměsí písku, na dno květináče dejte drenáž z kamínků. Ideální teplota pro pěstování je teď od 20 do 25 °C.

datlová palma 1 - Jak si vypěstovat datlovou palmu z pecky

Letnění

Větší rostliny můžeme s úspěchem letnit, a to na terase, balkoně i na zahradě. Vybíráme stanoviště slunné, avšak až několikaleté rostliny vydrží úporný letní žár. Přes léto zaléváme dostatečně, občas necháme substrát vyschnout. Listy můžeme rosit. Hnojíme jednou za 14 dní tekutým hnojivem určeným na palmy.

Přesazování

Malé rostlinky přesazujeme i jednou za rok, vždy když potřebují větší květináč. Dáváme především pozor na to, abychom nepoškodili kořen. Větší rostliny můžeme ponechat delší dobu v jednom květináči a měníme jen asi 1/3 zeminy za novou.

Datlovou palmu nikdy neřežeme, nestříháme ani jinak netvarujeme!

 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář