Sasanka je další výbornou květinou pro skalky, protože v nich rozehrává všechny své barvy. Navíc některé kultivary kvetou na jaře, jiné na podzim a některé dokonce jak na jaře, tak na podzim, takže vaše skalka bude pokaždé jiná.
Jak sasanka vypadá
Asi všichni známe bílou variantu sasanky hajní, která vykvétá jako jedna z prvních v našich lesích. Jedná se o vytrvalou bylinu s podzemním oddenkem, který bývá buď dlouhý a válcovitý, nebo hlízovitě zkrácený. Lodyhu má sasanka lysou nebo chlupatou. Přízemní listy sasanek mohou zcela chybět, ale pokud jsou přítomny, jsou dlouze řapíkaté, zpravidla trojčetné, někdy pětičetné. Lodyžní listy se podobají přízemním, bývají v trojčetném přeslenu a obvykle jsou trojčetné. Květy má sasanka většinou jednotlivé, a to různých barev: bílé, růžové, červenomodré nebo modré.
Jak pěstovat sasanku jako skalničku
Výběr místa: Sasanka preferuje slunné a polostinné stanoviště. Měla by být chráněna před přímým sluncem v horkých letních dnech. Vyberte místo s dobrým odvodněním, protože sasanky nemají rády stojatou vodu.
Půda: Sasanky rostou nejlépe v dobře propustné, vlhké a živné půdě. Půdu můžete před výsadbou obohatit kompostem nebo dobře rozloženým hnojem.
Výsadba: Sasanky lze buď pěstovat z oddenků, nebo ze semen. Pokud získáte oddenek, sázejte jej na jaře nebo na podzim. Sazenice je třeba zasadit do půdy ve stejné hloubce, jakou měly v původní nádobě nebo truhlíku. Semínka sasanek vysévejte na jaře. Někdy se sasanky samy vysemení na místě, kde rostou.
Zálivka: Zvláště v období růstu a kvetení je důležité udržovat půdu vlhkou, ale ne zamokřenou. Pravidelně zalévejte, pokud déšť není dostatečný.
Hnojení: Přidejte do půdy jakékoliv organické hnojivo před začátkem vegetačního období na jaře a na podzim, kdy se začínají tvořit nové výhonky.
Další péče: Jakkoliv je sasanka velmi nenáročnou květinou, pokud chcete podpořit bohaté kvetení, odstraňujte odkvetlé květy.
Zazimování: Sasanky jsou obecně odolné vůči mrazu, ale pokud jsou v místě s extrémně nízkými teplotami, můžete je přikrýt nějakým mulčem, jako je například sláma, abyste je uchránili před poškozením zimními mrazy.
Pamatujte na to, že existuje mnoho druhů sasanek a každý z nich může mít poněkud odlišné nároky na péči. Před výběrem a samotnou výsadbou si proto zjistěte specifické požadavky toho druhu sasanky, který chcete pěstovat. S minimální péčí však budete mít krásné a pestrobarevné skalničky ve své zahrádce.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.ireceptar.cz, Mašín, Emil: Skalky a skalničky, Orbis, Praha 1967.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz