Komerční melouny nemohou soutěžit s těmi, které si vypěstujeme doma, protože jsou sbírány ještě zelené. Během přepravy pak dozrávají. Domácí šťavnaté melouny mají úplně jinou chuť, proto stojí za to vyvinout určitou snahu při jejich pěstování. Většina melounů potřebuje půdu bohatou na živiny, spoustu slunečního svitu a nejméně 3 až 4 měsíce teplého počasí. Melouny potřebují spoustu místa – ale závisí to samozřejmě na tom, jaký druh si vyberete.
Druhy melounů
To, co nazýváme cantaloupe, jsou ve skutečnosti žluté melouny. Tato třída melounu má dýňovité žebrování a pokožku pokrytou síťovinou mělkých žil. Jeho voňavá dužina se pohybuje od lososové po zelenou barvu.
Meloun cukrový dozrává, až když počasí začne být chladné a drží se poměrně dlouhou dobu, pokud je dobře skladujete. Mají větší oválné plody, které mají voskovitou kůži, mohou být hladké nebo zvrásněné s méně voňavou dužinou. Tyto melouny potřebují vegetační období přes 100 dní a jsou náchylnější k nemocem, ale jsou dost chutné. Patří k nim druhy, jako jsou:
Honeydew – ty mají hladkou, krémově bílou kůži a nažloutlou dužinu.
Crenshaw – má lososově růžovou dužinu s výraznou chutí. Mají tmavě zelenou kůži.
Vodní melouny spadají pod jinou botanickou klasifikaci Citrullus lanatus, ale prospívají se za stejných podmínek, které vyžadují jiné melouny. Kompaktní kultivary jako „Sugar Baby“ a „Petite Treat“ (které jsou bez semen) jsou ideální pro menší domácí zahrady.
Pěstování
Melouny potřebují nejslunnější místo s velkým množstvím cirkulace vzduchu, které jim pomůže rychle vyschnout po dešti a předcházet nemocem. Kořeny melounu se obvykle pohybují od 5 do 30 cm v zemi, ale některé mohou být v hloubce až jednoho metru. Půda musí proto být prostupná a dobře odvodněná.
Vaše rostliny nesmějí vytvářet ovoce, dokud se půda nezahřeje na teplotu okolo 21 °C. Začněte tím, že zasadíte semena uvnitř do 15 cm květináčků. Zasaďte je asi 2 až 4 týdny před přenesením do venkovní půdy, protože semenáčky rozvíjejí úponky a později by mohli mít potíže při zakládání kořenů. Květináčky umístěte na okna s orientací na jih nebo jiného slunečného místa. Zajistěte spodní vyhřívání, aby teplota půdy byla asi 22 °C. Několik dní před výsadbou přeneste semenáčky ven na slunné místo a v noci je přeneste domů.
Jednotlivé rostliny saďte asi 1,2 metru od sebe, vodní melouny ve vzdálenosti až 3 metrů (podívejte se na pokyny na obalu semínek).
V chladnějších klimatech položte několik týdnů před výsadbou černý plastový nebo černý papír na mulčování, abyste zahřáli půdu a udržovali ji v teple. Upevněte mulčovací fólii bezpečně, aby nedošlo k posunu a zakrytí mladých rostlin.
Pokyny pro růst
Pokud nepoužíváte mulčovací fólii, aplikujte několik centimetrů organického mulče právě tak, jak se melouny začnou prodlužovat. Tato pokrývka potlačuje plevele a pomáhá udržovat ovoce čisté a bez nemocí. Zajistěte velkorysé množství vody, zvláště hned po přenesení do zahrady a jak se plody rozvíjejí.
Nejprve se objevují samčí květy, na hlavním stonku a na větších bočních výhoncích. Asi o týden později vzniknou na sekundárních bočních výhoncích květy, které produkují ovoce. Přes velké množství samičích květů bude každá rostlinka produkovat pouze tři nebo čtyři melouny. Asi 2 týdny po vysazení přidejte k rostlinkám kompost.
Přestože šlahouny melounu vypadají velmi robustně, jsou velmi křehké – zacházejte s nimi vždy opatrně. Pokud se začnou rozšiřovat mimo oblast, kde chcete, aby rostly, jemně je přiveďte zpět do středu vytyčené oblasti.
Sklízení
Stonek zralého ovoce by se měl zlomit čistě, bez tlaku; stačí zvednout ovoce. Často můžete posuzovat zralost melounů cantaloupe a cukrových pouze vůní. Klepání na meloun a zjišťování, zda je zvuk dutý, je jedním ze způsobů, jak poznat, že je meloun zralý. Avšak častokrát ho sklidíme, až když je už přezrálý. Řiďte se tedy spíše stonkem, za který meloun drží na rostlině. Když začne hnědnout, počkejte ještě 10 dní a poté je čas sklízet.
Doba skladování různých melounů uchovávaných na chladném místě se může lišit od 2 týdnů u cantaloupe až po 8 týdnů u cukrových melounů.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz