Dosažení dokonalého kompostu je tak trochu umění, ale nemusí být. Ať už se ocitnete v potížích se zvířaty, zarostlými rostlinami, mokrými páchnoucími hromadami, nebo prostě nemáte čas otáčet kompost tak často, jak byste měli, máme pro vás řešení.
Je mokrý nebo sliznatý
Nic není horší než studený, slizký kompost! Jak se to stane? Na vině jsou obvykle tři faktory: špatná provzdušenost, přílišná vlhkost nebo nedostatek materiálu bohatého na dusík v kompostu.
Hromada kompostu přetížená materiály, které se sklopí, když se vysypávají mokré trávy, zkažené seno, hromady listů ze stromů, které nejsou rozdrcené, mohou být tak husté, že hromada nemá žádný vzduch. Pokud necháte takovou dusivou haldu odkrytou během delšího deště (a neotočíte ji, aby se do kompostu dostal nějaký vzduch), skončíte s chladným, mokrým kusem, který právě sedí.
Aerobní bakterie – malé mikroorganismy, které vyrábějí „vaření“ kompostu – nemohou žít v takovém prostředí, kde není dostatek kyslíku. Co jste místo toho uvítali v takové hromadě, jsou anaerobní bakterie, které nevyžadují kyslík. Tyto mikroby nakonec vytvoří kompost, ale pracují mnohem pomaleji než aerobní bakterie a kompost bude slizký a mokrý po dlouhou dobu (asi 2 nebo 3 roky).
To pro aktivního zahradníka není žádoucí. Navíc tato hromada může být domovem nechtěných druhů hmyzu. A můžete si být jisti, že taková hromada nebude dostatečně horká, aby zabila jakékoliv semena, které obsahuje a může tak podporovat růst plevele.
Řešení
Naštěstí je úprava mokrého kompostu poměrně snadná. Pokud je součástí problému neúnavně vlhké počasí, umístěte na hromadu volné víko nebo plachtu. Budete také muset otočit hromadu a důkladně ji přitisknout. Pokud máte nějaké „horké“ přísady bohaté na dusík (jako skořápky mušlí) a vláknité, nepoškozené přísady (jako jsou drcené kukuřičné klasy nebo piliny), přidejte je ke kompostu, aby vám pomohly. Vaše hromada by se měla zahřát během několika dní, po které si ji můžete nechat pařit každý týden nebo dva.
Suchý nebo prašný
V době dlouhého sucha můžete mít opačný problém – hromada je vyschlá a prašná. To je docela běžné od května do října v oblastech, kde letní srážky prakticky neexistují. Bez ohledu na to, jaké materiály jste do svého kompostu přidávali, hromada nemá dostatek vlhkosti, která by podpořila bakteriální život nezbytný pro napájení procesu kompostování.
Řešení
Řešení se nabízí samo – kompost je potřeba zalít. Komponenty kompostu by měly mít konzistenci jako vlhká houba, když jsou v hromadě. Abyste nemuseli myslet na zalévání svého kompostu každý den, zkuste oscilační postřikovač. Po rozstřikování zkontrolujte, zda je střed hromady vlhký – někdy bude potřeba otočit hromadu a znovu zalít.
Otáčení a zalévání vaší spící hromady by mělo celý proces zrychlit. Pokud se nezahřívá, mohou mu chybět materiály bohaté na dusík. Pokud tomu tak je, rozhrňte celou hromadu, přidejte hnůj nebo kostní moučku, a shrňte znovu na hromadu. A jakmile hromada začne vařit, nenechte ji znovu uschnout. Jak se rozmnožují, tyto drobné mikroorganismy využívají spoustu vody. Možná budete muset zalévat kompost skoro tak často, jak vaše růže!
Jsou v ní brouci
Existují broučci, kteří se živí na rozkládajících se organických odpadcích. Pokud otočíte horní vrstvu vaší kompostové hromady a uvidíte tisíce drobných šedých bytostí se sedmi páry nohou, objevili jste hnízdo těchto brouků. Tito brouci nepoškodí váš kompost – ve skutečnosti ho ještě více pomáhají rozbít. Ale pokud je neodstraníte z hotové směsi předtím, než ji rozložíte na zahradu, mohli by si tito broučci pochutnat také na sazenicích a kořenech vašich pěstovaných rostlin.
Mravenci a škvoři také napadají hromady kompostu. Jsou v podstatě neškodní pro proces kompostování, ale jejich přítomnost může naznačovat, že vaše hromada je na pomalé cestě k rozkladu.
Řešení
Chcete-li dostat tyto brouky z vašeho kompostu, je potřeba zvednout teplotu kompostu nad 50 °C. (Pokud si nejste jisti, jaká je teplota vaší hromady, změřte ji kompostovým teploměrem nebo běžným starým masným teploměrem.) Otočte hromadu a znovu sestavte kompost. Nezapomeňte dobře zalít. Pokud obsahuje spoustu listů nebo slámy, promíchejte ve zdroji dusíku, jako je kostní moučka, hnůj nebo skořápky měkkýšů. Měl by se začít zahřívat. Se zvyšující teplotou budou brouci postupně odcházet na pohodlnější místo.
Pokud je napaden již hotový kompost, již se nebude znovu vařit a teplotu u něj nezvýšíte. Takový kompost rozložte na plachtu a nechte na sluníčku uschnout. Brouci budou rychle vyřešeni.
Rostou z něj rostliny
Dokonce i horká kompostová hromada není vždy dostatečně zahřátá, aby zabila všechna semena plevele, která obsahuje. Teplo způsobuje klíčení semen plevele nebo dokonce nechtěnou zeleninu (rajčata, dýně atd.).
Pokud jsou rostliny skutečně plevely, stačí je vytáhnout a vrátit zpět do nedokončeného kompostu. Na druhé straně, pokud se jedná o zeleninu, které chcete udržet, neváhejte ji přesadit do své zahrady.
Špatně zapáchá
Pokud vaše hromada vydává ostrý zápach, obsahuje příliš mnoho materiálu bohatého na dusík (viníkem je pravděpodobně syrový hnůj s velkým množstvím moči). Kompost může být také příliš vlhký, aby umožnil růst aerobních bakterií. Pokud je kompost cítit „hnilobně“ a je kolem něj spousta mušek, s největší pravděpodobností jste přidali velké množství kuchyňských odpadků, aniž byste je důkladně promíchali. V každém případě byste měli znovu vytvořit kompostovou hromadu.
Řešení
Pokud jste ke své hromadě přidali hnůj a stabilní podestýlku, přimíchejte k ní pomalu pracující materiály, jako je například posekané tráva nebo listy. Hromada by se měla začít rychle ohřívat a měla by mít zemitý zápach.
Pokud jsou na vině kuchyňské odpadky, otočte hromadu, aniž byste něco přidali, a ujistěte se, že všechno dobře promícháte. V budoucnu se můžete tomuto nepříjemnému úkolu vyhnout tím, že nejprve jemně nakrájíte takový materiál a důkladně jej promícháte do hromady.
Divoká zvířata ho jí!
Myši, kočky, psi, potkani nebo dokonce medvědi chodí na váš kompost a živí se jím.
Řešení
Smíchejte kuchyňský odpad s popelem ze dřeva před tím, než ho přidáte do hromady (do horkého středu vaší hromady). To by mohlo odradit zvířata od pokusů o dosažení skrytého jídla. Ale jakmile si zvěř zvykla chodit na vaši kompostovou hromadu, vyplatí se koupit krytý koš na kompost.
Nejde otočit
Většina odborníků vám řekne, že horká kompostová hromada by měla být obracena nejméně dvakrát za měsíc a klidně i častěji, aby docházelo k vaření při teplotě ideálně 65 °C. Avšak jen málo z nás má dostatek času, aby tak mohli činit. Pravděpodobně na začátku nebudete mít ani dostatek materiálu, abyste z ničeho vytvořili hromadu o velikosti metru čtverečního.
Řešení
Řešením je to, že musíte vytvořit svou hromadu správně a vyhnete se tak mnoha problémům. Zde je krátký návod:
- Materiály, které přidáváte do kompostu, se snažte co nejvíce minimalizovat. Použijte nůžky pro stříhání, nože pro řezání a klidně i mixér či drtič, abyste dostali co nejmenší kousky.
- Pokud to není možné, sestavte hromadu ve vrstvách – střídavě „hnědé“ (materiály bohaté na uhlík, jako jsou listy a sláma) a „zelené“ (materiály bohaté na dusík, jako je posečená tráva a kuchyňské odpadky).
- V každém případě se pokuste do mixu zahrnout nějaký hotový kompost nebo bohatý orný půdní kámen, aby se na hromadu uvedly všechny významné prospěšné bakterie. Udržujte obsah vlhkosti a je to.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz