kompost

Vyrobte si vlastní organické hnojivo. Jedině tak budete mít jistotu kvality

V dnešní době je problém sehnat si takové hnojivo, které je šetrné k životnímu prostředí. I ta hnojiva, která se tváří jako organická, mohou ve skutečnosti obsahovat nějaké skryté chemikálie. Chcete-li mít kontrolu nad všemi ingrediencemi obsaženými ve vašem hnojivu, nezbude vám nic jiného, než si vyrobit vlastní hnojivo. Jedině tak budete mít jistotu, že se jedná o skutečně organické hnojivo.

Míchání hnojiva

Chcete-li namíchat své vlastní organické hnojivo, zkuste kombinovat jednotlivé složky v množstvích, které jsou zde uvedeny. Stačí vybrat jednu složku z každé ze tří skupin níže. Vzhledem k tomu, že se tyto změny mohou lišit v množství živin, které obsahují, tato metoda vám nedává směs s přesným poměrem NPK (Nitrogenium – dusík, Phosphorus – fosfor, Kalium – draslík). Poměr bude přibližně mezi 1-2-1 a 4-6-3. Směs zajistí vyváženou zásobu živin, která bude rostlinám stále dostupná a povzbudí půdní mikroorganismy.

 Dusík (N)

  • 2 díly práškového posilovače bloodmeal,
  • 3 díly rybí moučky.

 Fosfor (P)

  • 3 díly kostní moučky,
  • 6 dílů fosforitu.

 Draslík (K)

  • 1 díl sušených mořských řas,
  • 6 dílů zelený pískovec (greensand).

hnojení sladkovondn t í ryba 1024x682 - Vyrobte si vlastní organické hnojivo. Jedině tak budete mít jistotu kvality
Stopové živiny

Stejně jako lidé potřebují více než jen bílkoviny, tuky, vlákninu a sacharidy ve své stravě, i rostliny nemohou přežít pouze na N-P-K. Existuje dalších třináct chemických prvků, které přispívají ke zdraví a produktivitě vaší zahrady: vápník (Ca), hořčík (Mg) a síra (S), během fotosyntézy rostliny používají sluneční světlo k rozbití vody a oxidu uhličitého na vodík (H), kyslík (O) a uhlík (C); tři neminerální živiny, které se proměňují v živiny. Dále pak bor (B), měď (Cu), železo (Fe), chlor (Cl), mangan (Mn), molybden (Mo) a zinek (Zn) jsou nezbytné mikroživiny.

Který z těchto minerálů přidat do hnojiva, závisí převážně na typu půdy. Kyselé půdy (s nízkým pH), mají tendenci postrádat prvky N, P, K, Ca, Mg a S, zatímco alkalické půdy (s vysokým pH) obecně obsahují nedostatečné množství živin B, Cu, Fe, Cl, Mn, Mo a Zn. Zahradní půda s neutrálním pH v rozmezí od 6,0 do 6,5 obecně obsahuje dostatečné množství obou sad živin potřebných k udržení zdravých rostlin.

Hnojivo na rajčata

Ze všech rostlin na vaší zahradě žádná nepotřebuje tolik vápníku jako rajčata. Navíc mají rajčata na začátku svého růstu ráda zdravé množství dusíku (pocházející například z králičího hnoje). Po zavedení rostlin je dobré přejít na hnojivo s vysokým obsahem fosforu a draslíku, ale s nízkým obsahem dusíku. Rajčata mají prospěch z hořčíku a produkují sladší ovoce, když jsou bohatě doplněny tímto druhotným minerálem.

Hnojivo na růže

Růže vyžadují neustálou pozornost – plenění, prořezávání, ošetření proti škůdcům a samozřejmě hnojení. Správné hnojivo může mít obrovský dopad na vzhled a množství květů, kterým se vaše křoviny pyšní rok co rok.

Hnojivo z odpadků

Existuje několik běžných předmětů, které vyhazujeme, a přitom jsou pro naši zahradu tak přínosné:

  • Dusík: smíchejte použité mleté kávové zrno (lógr) s „hnědým“ odpadem, jako jsou uschlé listy, suchá sláma nebo tráva. Pokud jsou dobře smíchány s neutrálním médiem, nezmění významně pH. Toto hnojivo je dobré pro rostliny, jako jsou azalky, růže a hortenzie, které milují kyselejší půdu.
  • Vápník: skořápky z vajec obsahují 96 % vápníku. Jsou vhodné pro rostliny, které prospívají v zásadité půdě.
  • Dusík a stopové živiny: pokud chováte sladkovodní ryby, při příštím čištění zachovejte vodu z nich, protože je bohatá na dusík a stopové živiny.

Sbírejte vaječné skořápky a použitá mletá kávová zrna ve skleněné nádobě s víkem nebo v opakovaně uzavíratelném igelitovém sáčku, abyste zbytečně nelákali hmyz.

Organické zahradničení

Pokud jde o ekologické zahradničení, nabídka přírodních hnojiv v regálech vašeho zahradního centra je nedostatečná, nebo naprosto nepřehledná – prostě nemáte jistotu, že hnojiva jsou zcela organická, tak, jak to tvrdí obal výrobku. Ta organická hnojiva, která existují, jsou dražší. Naštěstí existuje spousta způsobů, jak si vytvořit svoje vlastní hnojivo a ušetřit tak peníze.
 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář