Uvažujete o tom, co vysázet, abyste se příští rok mohli obklopit jen těmi nejkrásnějšími žlutě, oranžově nebo červeně barvenými listy? Máme pro vás několik horkých tipů, se kterými si poradí i začínající zahradník. Seženete je v každé lepší prodejně a pěstují se opravdu snadno.
Zářivě žlutá jako ze žurnálu
Asi nejzářivější žlutí se v našem okolí mohou pochlubit javory nebo jinany, oba stromy se však na malou zahradu směstnají jen těžko. Zkuste je proto nahradit vilínem prostředním (Hamamelis x intermedia), a to konkrétně odrůdou Arnold Promise. Pokud chcete přece jenom zamířit k javorům, bude vám vyhovovat díky svému pomalému růstu Acer tegmentosum. A do třetice nesmí chybět ani Lískovníček alias Corylopsis pauciflora, což je půvabný nízký keř.
Ale vybírat můžete i mezi popínavými rostlinami. Asi nejlépe vám poslouží mini-kiwi alias Actinidia arguta. Daruje vám chutné plody a navíc i lákavě zbarvené listy, jež se na stvolech udrží poměrně dlouho. A slunéčkovou žlutí se může pochlubit také vistárie (Wisteria) – na ni však pozor, rychle se rozrůstá.
Máte-li jen malý kousek pozemku v blízkosti hlavních tahů nebo na jinak znečištěném místě, kde vám téměř nic neroste, vsaďte na okrasný akát (Robinia). Odrůdě Friesia s velkými vejčitými zpeřenými listy, jež se na podzim oblečou do dokonalých žlutých tónů, se bude nejlépe dařit na slunečném místě, a to i na chudých půdách. Připravte se však na to, že v okolí akátu poroste rostlin jen málo a v době jeho květu budete muset svou zahrádku sdílet s množstvím včel a čmeláků. Akátový med však patří k těm nejlepším, takže se určitě vyplatí po něm u blízkých včelařů na konci sezóny poohlédnout.
Ohnivě červená jako ze samotného pekla
Rudá jako kněžka ze Hry o trůny – taková je na podzim třeba škumpa vlasatá (Cotinus coggygria) v odrůdě Royal purple. Stejně výrazné, i když o něco menší listy nabídne i dřišťál (Berberis), který je doplní navíc odolnými červenými plody protáhlého tvaru. Ještě nemáte dost? Pak je tu brslen křídlatý (Eonymus alatus) nebo muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarkii). Říká se mu také kamčatská borůvka a plodí skoro až do zámrzu.
Náš tip: Červené barvy nejlépe vyniknou, pokud je umístíte solitérně a obklopíte neutrálními barvami, třeba ve formě okrasných travin.
Na oranžovou je třeba jít oklikou
Oranžové tóny bývají k mání obvykle v doprovodu žluté nebo zelené. Ze stromů se může asi tou nejkrásnější kombinací pochlubit žluto-oranžový zmarličník japonský (Cercidiphyllum japonicum) vynikající srdčitými listy a vysokou odolností vůči březnovému zpětném řezu. Díky tomu bude dlouhodobě krásný i na malých zahradách a nikdy vás nepřeroste.
Přesto to však s oranžovou barvou ještě nevzdávejte. Nezapomeňte na oranžové lampiónky mochyně alias židovské třešně (Physalis alkekengi). Patří mezi lilkovité a její květní kalichy ve tvaru čínských lampionů obsahují lahodnou bobuli s vysokým obsahem vitamínu C. I proto ji můžeme stále častěji vídat na pultech obchodů, a to zejména v předvánočním čase.
Oranžové lampionky vydrží na stoncích ještě dlouho po opadu listů a pokud jim to dovolíte, rychle zarostou celý plot. U nás je mochyně pěstována už od středověku, takže často rostle zplanělá v lesích nebo u teplejších potoků.
Náš tip: mochyni židovské se lidově říká také židovská višeň mořská višeň, liščí jablko, židovská jahoda či měchuňky. Svůj název dostaly podle toho, že kromě lampionů připomíná jejich květní kalich i tzv. frygickou čapku, součást typického židovského oděvu.
Jak vysazovat barevné kompozice
Při výsadbě rostlin s pestrými podzimními listy nezapomínejte na to, že více barev soustředěných na jednom prostoru způsobuje optický chaos. Nechte proto dominovat jen jednu barvu. Můžete tak vytvořit například žlutý nebo červený kout zahrady, kam se budete na podzim dozajista rádi vracet.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz