Neustálý boj v rámci šíření chorob a škůdců prostřednictvím neuváženého používání pesticidů a herbicidů, vede nejen k rezistenci a škůdci časem se stávají odolní, což vede k použití silnějších přípravků a čím více jich použijeme, tím více jich následně zkonzumujeme se zeleninou a ovocem. Rozhodně je lepší mít vlastní úrodu v bio kvalitě, byť třeba jablka budou menší a zdravější než velká, na pohled dokonalá, ale obsahující značné množství nežádoucích látek. Použijte domácí postřiky proti škůdcům.
Avšak bez ochrany se to neobejde, pokud zvolíte ekologičtější postup, neznamená to, že byste se o zahradu přestali náležitě starat. Ba naopak, vyžaduje to pečlivou a pravidelnou kontrolu každé rostliny, dřeviny apod. I zde platí, že je lepší zakročit a řešit vše včas, dokud se škůdci nepřemnoží. A určitě je lepší variantou použít nejdříve přírodní prostředek, který si snadno můžete vyrobit. Zvolte přírodní cestu bez použití chemie.
Síla česnekového oleje
Nasekaných zhruba 15 až 20 stroužků česneku vložte do větší nádoby a zalijte půl litrem rostlinného oleje a nechte v teple louhovat 2 dny. Poté roztok sceďte a postřik máte připravený k účinnému použití.
Česnekový olej je efektivní na žravé a savé škůdce, dobře si poradí i s houbovými chorobami.
Bojovníci na mšice
Zde můžete vyzkoušet kávovou sedlinu, která je osvědčená proti mšicím na růžích i na pokojových květinách. Postačí přisypat kávovou sedlinu do květníku či okolo stonku na záhon.
Dalším efektivním domácím prostředkem je použití přípravku na nádobí a to jednu lžičku kvalitního mycího prostředku na nádobí smíchat s půl litrem vody, přelít do rozprašovače a mšice pěkně osprchovat.
Pomocníci na různé záškodníky
Líh použijte na štítenky a puklice, kdy můžete zvolit ve formě postřiku, na domácí rostliny je lepší odstranění vatou namočenou v lihovém roztoku, ten získáte, pokud 70% líh naředíte vodou v poměru 2:1.
Rovněž můžete vyzkoušet postřik z mléka, které smícháte s vodou v poměru 1:1 a přelijete do rozprašovače. Rostliny postříkejte a následující den zkontrolujte, zda je nutné postřik zopakovat či nikoliv.
Kouzlo čajových sáčků a lístků
Tuto metodu uvítají milovníci čaje, kdy tak můžete efektivně zužitkovat použité čajové sáčky. Nejlepší je černý čaj, ale lze použít i sáčky zeleného. Černý čaj obsahuje taniny, které mají antimikrobiální efekt, ale působí i jinak. Pokud je uložíte pod zem v blízkosti kořenů rostlin, tak pomohou nejen zapudit škůdce napadající kořeny rostlin, ale také pomohou se zadržováním vody, neboť díky nim půdu okolo udržíte déle vlhkou.
Čajovými sáčky se krmí červi a další živočichové, kteří následně produkují odpad bohatší na živiny. Pokud vylouhovanými čajovými lístky posypete rostliny, odpudíte škůdce i kočky. Čajové lístky můžete takto poprášit po celé zahradě.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz