Jedná se o jednu z nejkrásněji modře kvetoucích rostlin. Azurové květy jsou dominantou tohoto stálezeleného keře. Krásné květy, které se pyšní i poměrně dlouhou dobou kvetení. Barevná paleta nabízí od světle modré přes švestkově modrou až po nafialové odstíny. Olověnec je poměrně i snadno k dostání také na internetu a samozřejmě ve specializovaných prodejnách.
Olověnec neboli „lepivej Honza“
Tento český název rostlina získala na základě svých květů, které jsou lepkavé. Stejně tak název rostliny olověnec je odvozeno od olova, jelikož byl dříve užíván coby lék při otravě olovem.
Keře dorůstají do výšky zhruba půl metru až dva metry, typické jsou převislé a dlouhé větve, které jsou tenké a nesou opulentní okolíky květů. Půvabné květy působí na výhonech jak malé obláčky. Tato popínavá rostlina miluje slunné a zároveň chráněné místo. Olověnec potřebuje vydatnou zálivku a je nutné hlídat, aby zemní bal nevysychl. Pro užití si co nejdelšího pohledu na skvostné květy je vhodné od jara do října hnojit. Optimální je každé dva týdny použít hnojivo určené na květ, které má vyšší podíl draslíku.
Krasavec, který potřebuje zazimování
Olověnec pochází z Afriky, tudíž by v našich podmínkách nepřežil přes zimu venku. Na konci září, případně v říjnu, pokud je teplejší počasí, je nutné rostlinu přenést do interiéru a umístit do světlé a chladnější místnosti, kde teplota neklesne pod 5 °C. Je dobré, aby místnost byla vzdušná. Zálivku přes zimu je třeba omezit, ale zároveň nesmí kořenový bal přeschnout. Před přezimováním rostlinu seřízneme.
Rostlina vytvářející nejen romantickou atmosféru
Na konci léta je olověnec zcela nepřehlédnutelný na zahradě, terase či balkoně. Se samotným pěstováním se váže i tvarování keře, které se provádí na jaře a začátkem léta. Hlubší řez je možné provést jen při přesazování a poté se odstraní výhony, které rostou nevhodně.
Rostlinu je možné také pěstovat od jara do podzimu na záhoně, ale před prvními mrazíky se musí i tak přemístit do místnosti. Proto je vhodnější pěstování v nádobách. Olověnec je vhodný v kombinaci i s jinými rostlinami v nádobách, rozumět si bude dobře s mučenkou, citrusy, vavřínem či levandulí, ale je možné zvolit i bylinky, které umocní atmosféru kouzelného přímořského francouzského či italského venkova.
Jelikož jde o popínavou rostlinu, potřebuje náležitou podporu. Dokonce tento modrý skvost může vykvést i v zimě, jestliže bude umístěn ve vnitřním prostoru při teplotě nad 10 °C. Olověnec lze množit semeny či stonkovými řízky. Množení se provádí na podzim nebo na jaře. Olověnec potřebuje dobře propustnou zeminu. Jelikož je milovníkem tepla a slunce, v zahradě se tak hodí do trávníků a mezi ostatní letničky či keře.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz