Jestli si chcete založit skalku nebo svou starší skalku oživit, pořiďte si určitě dračík chlupatý. Je to trvalka, která vám nejen skalku zkrášlí, ale přiláká na ni včely a motýly. A co by to bylo za zahradu bez hmyzu?
Jak dračík vypadá
Dračík chlupatý (Penstemon hirsutus) je trvalka, která pochází ze Severní Ameriky. Patří do čeledi jitrocelovité. Některé dračíky jsou poměrně vysoké, ale tento je nízkým kompaktním kultivarem dorůstajícím výšky maximálně 30 cm, který je vhodný právě na skalky. Má výrazné zelené listy a úzké trubkovité květy fialové barvy, které bohatě kvetou od května až do července. Dostupné jsou i kultivary kvetoucí bíle nebo bílo-fialově.
Jaké stanoviště potřebuje
Dračík má rád slunná nebo polostinná místa. Vyhovuje mu běžný zahradní substrát, který bude propustný, nemá rád zadržovanou vodu (zejména v zimě) a pH upřednostňuje neutrální nebo mírně zásadité. Je mrazuvzdorný do -12 °C, je tedy potřeba jej na zimu seříznout a přikrýt chvojím.
Pokud jej budete pěstovat v květináčích nebo truhlících, pak potřebuje na zimu přenést do místnosti, kde nemrzne.
Přesazování a dělení
Dračík vydrží růst na jednom místě i několik let, ale cca jednou za 5 let byste jej měli přesadit a rozdělit na trsy, velmi mu to prospěje.
Jak jej využít na zahradě
Na zahradě se hodí do skalek, dále i do záhonů mezi ostatní trvalky, pěstovat se dá jako hrnková rostlina a je to květina, která láká do zahrady včely a motýly.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.itrvalky.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz