rozchodnik

Rozchodníky jsou skalničky, které budou krásné i na podzim

Rozchodníky: Chcete mít na skalce krásnou a zajímavou rostlinku, která je navíc docela nenáročná na péči? Pak sáhněte po některém z druhů rozchodníků. Nebudete litovat.

Čím je zvláštní rozchodník

Rozchodník (Sedum) je rod rostlin patřící do čeledi tlusticovitých (Crassulaceae), který zahrnuje mnoho druhů sukulentů a bylin. Rozchodníky jsou oblíbené pro své krásné a různorodé listy i květy. Pěstování rozchodníků je obvykle snadné, protože jsou odolné a nenáročné na péči.

Výběr druhu nebo odrůdy

Protože existuje mnoho druhů a odrůd rozchodníků, které se liší ve tvaru a barvě listů, květů a velikosti rostliny, vyberte si ten druh nebo odrůdu, jež vám nejvíce vyhovuje a hodí se pro váš typ stanoviště (např. slunné, nebo stinné místo). S výběrem by vám měli poradit v zahradním centru apod.

Stanoviště

Rozchodníky obvykle preferují plné slunce, na takovém stanovišti nejlépe prospívají a nejvíce kvetou. Vyberte místo s minimálně 6 hodinami denního slunečního svitu.

Příprava půdy

Před výsadbou se ujistěte, že půda je dobře propustná, protože rozchodníky nesnášejí přemokření. Pokud zjistíte, že vaše půda není optimální, můžete přidat písek nebo perlit, abyste zlepšili odvodnění.

rozchodnik kvet - Rozchodníky jsou skalničky, které budou krásné i na podzim

Zdroj foto. en.m.wikipedia.org

Zalévání

Rozchodníky jsou sukulenty, což znamená, že mají rády občasnou, ale důkladnou zálivku. Zalévejte, když je půda na dotek suchá, a dejte pozor, aby nedocházelo k přemokření. V létě mohou potřebovat více vody, ale v zimě se zálivka sníží takřka na nulu – pouze při holomrazech je lepší rostliny zalít, odolávají tak lépe mrazu.

Hnojení

Rozchodníky jsou obvykle nenáročné na hnojení. Stačí jednou za rok na jaře použít vyvážené hnojivo pro sukulenty, nebo můžete také použít organický kompost.

Rozmnožování

Rozchodníky lze snadno množit řízky nebo oddělováním mladých rostlin od mateřských rostlin. Řízky nechte zakořenit (ve vodě, ve vlhkém písku) a poté je zasaďte do půdy. Oddělování mladých rostlin je vhodné provádět na jaře, aby se dobře uchytily a mohly dále růst.

Ochrana před škůdci a chorobami

Rozchodníky jsou obvykle odolné vůči škůdcům a chorobám, ale občas mohou být napadeny mšicemi nebo houbovými chorobami. Včasným odhalením a potřebnými opatřeními na ochranu rostlin můžete problémům předejít. Na mšice existuje mnoho přírodních postřiků, houbové choroby nejlépe zlikvidujete fungicidy, ale můžete jim předejít i sázením rostlin dál od sebe a udržováním vzdušnosti mezi jednotlivými rostlinami.

Pěstování rozchodníků vám přinese radost, protože tyto rostliny jsou nenáročné, a přitom vnesou do vaší zahrady zajímavé listy a nádherné květy. Pokud jim budete věnovatbyť jen minimální péči, odmění se vám zkrášlením vaší skalky či květinového záhonu.

Zdroje: www.wikipedia.org, www.pixabay.com, www.zena.cz

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář

three + twenty =