hrozny

Hrozny a jejich zdravotní přínosy

Hrozny jsou skvělým zdrojem fytonutrientů, zejména fenolů a polyfenolů, a obsahují další důležité vitamíny, jako je vitamin K, A, C a vitamin B6. Jsou také bohaté na thiamin, riboflavin, niacin a folát a obsahují minerály jako draslík, vápník, hořčík, fosfor a sodík. Hrozny mají vysoký obsah vody, který pomáhá udržovat tělo hydratované a také obsahují vlákninu, zdravé sacharidy, antioxidanty a mírné množství bílkovin. Flavonoidy v hroznu pomáhají snižovat škodu způsobenou volnými radikály a zpomalovat stárnutí. Vzhledem k vysokému obsahu živin hrají hrozny také důležitou roli při zajišťování zdravého a aktivního života.

Zdravotní přínosy hroznů

Hrozny jsou zároveň zdravé a chutné. Velké přínosy hroznů zahrnují jejich schopnost léčit zácpu, poruchy trávení, únavu, poruchy ledvin, makulární degeneraci, udržovat zdraví kostí a zabraňovat kataraktu.

Léčí astma

Vzhledem ke známé terapeutické hodnotě mohou být hrozny použity jako léčba astma. Kromě toho vysoká hydratační schopnost hroznů zvyšuje vlhkost přítomnou v plicích a snižuje astmatické příhody.

Zpevňuje kosti

Hrozny jsou skvělým zdrojem živin, jako je měď, železo a mangan, které jsou důležité pro tvorbu a sílu kostí. Pravidelná konzumace hroznů může zabránit vzniku stavů souvisejících s narůstajícím věkem, jako je osteoporóza. Mangan je nesmírně důležitým prvkem v těle, který pomáhá metabolizmu bílkovin, tvorbě kolagenu a fungování nervového systému.

Zabraňuje onemocnění srdce

Hrozny zvyšují hladinu oxidu dusnatého v krvi, což zabraňuje tvorbě krevních sraženin. Proto jsou hrozny účinným způsobem, jak snížit riziko infarktu. Navíc antioxidanty přítomné v hroznech brání oxidaci LDL cholesterolu, který blokuje krevní cévy a je hlavním přispěvatelem k různým koronárním podmínkám. Hrozny mají také vysoký počet flavonoidů, které dávají hroznům jejich barvu spolu se silnými antioxidanty.

Léčí migrény

Zralá hroznová šťáva je důležitým domácím prostředkem pro léčbu migrény. Pro nejlepší účinek se vyplatí vypít hroznovou šťávu ráno nalačno a bez příměsi vody. Existuje mnoho příčin migrény, například chemická nerovnováha, nedostatek spánku, změny počasí nebo nedostatečná strava.

Léčí zácpu

Hrozny jsou velmi účinné při překonávání a eliminování zácpy. Jsou klasifikovány jako laxativní potraviny, protože obsahují organickou kyselinu, cukr a celulózu. Také zmírňují chronickou zácpu tónováním střevních svalů a žaludku. Hrozny mají vysoký obsah nerozpustné vlákniny, což znamená, že vytváří objem ve střevech, což podporuje tvorbu a vylučování zdravé stolice.

hroznové víno - Hrozny a jejich zdravotní přínosy
Snižují únavu

Hroznová šťáva doplňuje obsah železa v těle a zabraňuje únavě. Anémie je pro mnoho lidí skutečným problémem a konzumace hroznů může pomoci udržet vaši úroveň železa a minerálů v rovnováze. Tmavé hroznové šťávy však nemusí podporovat železo a mohou ve skutečnosti ještě více snížit hladinu železa.

Léčí poruchy ledvin

Hrozny, které mají vysoký obsah vody, mohou podstatně snížit kyselost způsobenou kyselinou močovou tím, že vyvolávají močení. Také pomáhají odstraňovat kyselinu močovou ze systému, a tím snižují stres a tlak na ledviny. Hrozny mají čistící účinek na tělo a antioxidanty, které jsou v nich přítomné, prospívají všem tělovým systémům v periferních cestách.

Antibakteriální aktivita

Červené hrozny mají silné antibakteriální a antivirové vlastnosti, které vás mohou chránit před infekcemi. Vykazují silné antivirové vlastnosti proti viru dětské obrny a viru herpes simplex. Studie také ukázaly, že hroznová šťáva může řešit bakteriální infekce ve střevě a dalších systémech.

Zabraňuje rakovině prsu

Červená hroznová šťáva pomáhá při prevenci rakoviny prsu. Antioxidanty v hroznech jsou přínosné při prevenci všech druhů rakoviny, existují však určité fascinující studie, které konkrétně ukazují hroznovou šťávu jako účinné preventivní opatření proti rakovině prsu. Některé chemické látky v hroznech inhibují změnu androgenu na estrogen, což se považuje za významný faktor, který přispívá k růstu rakoviny prsu u žen.
 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář

Zavřít