Kdo sledoval s dětmi kreslený seriál Sofie První, možná nabyl dojmu, že barvínek je jedovatá rostlina, po jejímž utrhnutí napuchnete v obličeji a naskáčou vám veliké červené boláky po celém těle. Ve skutečnosti je sice barvínek mírně jedovatý, ale na zahradu si jej klidně můžete pořídit.
Odkud pochází a kde roste
Barvínků existuje 6 druhů, u nás je původní pouze barvínek menší (Vinca minor), jinak je barvínek rozšířen po celé Evropě, severozápadní Africe a jihozápadní Asii. V našich zahradách můžeme pěstovat i nepůvodní barvínek větší (Vinca major), který je však choulostivější a je třeba na zimu zakrýt, nejlépe chvojím. Barvínek roste v zahradách, parcích, na krajích lesů a luk.
Jak barvínek vypadá a proč je jedovatý
Barvínky jsou nízké plazivé keříky s nápadnými modrými květy. Z květů se pak stávají plody ve tvaru měchýřků. Barvínky obsahují zejména alkaloidy, které jsou mírně jedovaté. Ovšem barvínek menší obsahuje pouze 0,3 % těchto látek. Kromě alkaloidů najdeme v barvíncích třísloviny, saponiny, hořčiny, flavony a další látky. Některé složky jsou využívány v lékařství, např. pro snížení krevního tlaku nebo pro potlačení růstu nádorových buněk, takže mírná jedovatost má i své pozitivní stránky.
Jak a kde pěstovat barvínek v zahradě
Barvínek je plazivá rostlina, hodí se tedy zejména všude tam, kde potřebujeme zakrýt nějakou plochu. Barvínek potlačuje růst plevele, takže se hodí do květinových záhonů, podél plotů (i z vnější strany), do skalek atd. Potřebuje propustnou hlinito-písčitou půdu, slunce nebo polostín, ale poroste i ve stínu, i když o něco pomaleji. Zálivku vyžaduje především v době sázení, pak si již vystačí s deštěm. Barvínek menší v pořádku přežije zimu i holomrazy, protože přežívá v zemi jako oddenek, barvínek větší na zimu raději přikryjeme.
Více se o Barvínku menším můžete dočíst na portálu Bylinkopedie.cz kliknutím ZDE
Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz