máta peprná

Nejlepší bylinky na léčbu žlučníku

Žlučník čas od času potrápí asi každého z nás. Kdo je citlivý na žlučníkové koliky, musí většinou dodržovat dietu (nemastná a nepříliš sladká a slaná jídla apod.). Ovšem i bylinky dokážou od potíží a bolestí ulevit.

Měsíček lékařskýsbírá se květ, má protizánětlivé a desinfekční účinky, zlepšuje zažívání.

Jablečník obecný je bylinkou, ze které se používá nať. Pomáhá při žlučníkových kolikách a při nízké tvorbě žluči.

Máta peprná se sbírá pro své listy a nať. Dokáže tlumit žlučníkové koliky a ovlivňuje tvorbu a vylučování žaludečních šťáv a žluče. Proto je to nejlepší bylinka na trávení.

Krušina olšová – z krušiny se sbírá kůra, která se obvykle nepoužívá sama, ale jako složka bylinných čajů. Kromě léčení žlučníkových potíží se používá jako projímadlo.

Boldovník – sbírá se list a látky v něm obsažené stimulují tvorbu a vylučování žluče. Je však také silně močopudný.

Kurkuma dlouhá – používá se kořen, který stimuluje produkci žluči. Má také zahřívací účinky a působí pozitivně na prokrvení organismu.

Řepík lékařský – sbírá se nať, která má silně protizánětlivé a antiseptické účinky. Pomáhá od bolesti při kolikách.

epík žlučník - Nejlepší bylinky na léčbu žlučníku

Pampeliška sbírá se list a kořen, obojí podporuje činnost trávicích orgánů a vylučování žaludečních šťáv a žluče.

Puškvorec – sbírá se oddenek (nejlépe brzy na jaře) a pomáhá při žaludečních a žlučníkových kolikách, při žaludečních vředech, nadýmání, průjmech apod.

Proskurník – sbírají se listy, květy i kořen, léčí záněty, žaludeční vředy, čistí trávicí ústrojí a je močopudný, pomáhá rovněž při zácpě.

Mateřídouška – sbírá se kvetoucí nať, jejíž složky jsou účinné při zánětech, mají desinfekční účinky, léčí průjem a uklidňují.

Heřmánek – sbírají se květy, přičemž čaj z nich je protizánětlivý a tišící, používá se ke zmírnění bolestí při žlučníkových kolikách.

Čaj na žlučníkovou koliku

1 díl kořene kurkumy (nastrouhaného) + 1 díl proskurníku listů + 1 díl oddenku puškvorce + 1 díl heřmánku + 1 díl jablečníku, to vše zalijeme 0,5 litrem vroucí vody a necháme 15 minut louhovat. Poté scedíme a pijeme po doušcích, dokud kolika nepřejde.
 

Bylinky a produkty z bylinek můžete zakoupit v eshopu ZDE

 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

2 Komentářů

Zanechte komentář