Japonská zahrada je fenomén, který se před našimi domy objevuje stále častěji. Mluví však svým vlastním jazykem a pokud nepochopíme alespoň trochu její zákonitosti, bude nakonec naše dílo spíše pro smích.
O tom, jaké prvky by měl tento typ zahrady mít, jsme už psali jinde. Dnes se zaměříme spíše na základní rozdělení zahradních typů. Zjistíte tak, že japonské zahrady nemusí být plné zeleně, ani překvapovat četnými exotickými prvky. Některé z nich totiž razí spíše heslo pravící, že v jednoduchosti je krása.
Vyberte si tu správnou japonskou zahradu
Kamenná, čajová, atriová nebo vodní – každá z nich má své specifické prvky, a ty bychom měli při její tvorbě rozhodně respektovat.
Kamenná zahrada
Jak už název napovídá, živých přírodnin v ní mnoho nenajdete. Nemusí být velká, svými rozměry často nepřesáhne pověstnou rohož tatami. Její koncept vychází z meditačních technik zen-buddhismu. Obvykle vypráví o koloběhu života nebo jiné důležité symbolice. Hlavním nosným prvkem jsou kameny, které i přes svou neživotnost dokáží vyjádřit pohyb nebo určitou myšlenku. Rostliny zcela vyloučeny nejsou, tvoří však spíše vedlejší kompozice.
Náš tip: Těmto zahradám se také někdy říká zenové.
Čajová zahrada
Tento typ zahrad se přímo váže k čajovým obřadům. Jejich středu dominuje čajový domek (chýše) obklopený zahradou s množstvím chodníčků a typických prvků, skrze které mohou návštěvníci procházet a obdivovat se jim během čekání na další část čajového obřadu. Hlavní myšlenkou je tzv. „dokonalost v nedokonalosti.“ Vše má svůj řád, ovšem například neshrabané listí na cestě ničemu nevadí. Naopak.
Atriová zahrada
Typická zahrada japonských dvorků, která má k dispozici pouze uzavřený (nebo v lepší případě jen částečně uzavřený) prostor. Tento typ vídáme v zemi jejího vzniku velmi často. Pokud si i vy chcete dopřát něco podobného, nevyhnete se pečlivému plánování. Ale i tak počítejte s tím, že budete moci použít jen několik málo druhů rostlin. Ústřední roli hraje vhodný doplněk, například malá fontánka, pítko pro ptáčky nebo kamenná lucerna. Záhony mohou být doplněny kameny, štěrkem, kůrou apod.
V ideálním případě by měla atriová zahrada propojovat dům s jeho okolím. V oblibě jsou také různá skrytá zákoutí, dodávající této zahradě pocit něčeho nevyřčeného a sloužící jako místo ke klidnému rozjímání a meditacím. Dbejte na vytvoření zajímavých detailů na těch nejobyčejnějších místech. Jedině tak vzdáte myšlence atriové zahrady skutečný hold.
Vodní zahrada
Práv tady najdeme pověstný kousek přírody v mikroskopickém měřítku. Vždyť kapři koi a vodní rostliny toho ke svému životu příliš nepotřebují, a přitom dodávají zahradě jedinečný lesk. To však neznamená, že nemůžeme vodní japonskou zahradu vybudovat i na větší ploše podle našich možností. Kromě jezírek s živými rybami patří mezi další typické prvky i vodopády, vodní můstky apod. Důležitá je ale také bezpečnost. Bezpečnostní prvky v čele se zábradlím nemusí působit rušivě, pokud je citlivě zasadíte do okolí. Spoléhejte spíše na dřevo než kov či plast.
Náš tip: „vodní“ zahradu v japonském stylu si můžete vytvořit i na velmi malém prostoru. Vodu totiž v takovém případě lze nahradit štěrkem nebo kamínky. V Japonsku se takové technice říká kare sansui, a v mnohém se podobá již zmíněným kamenným zahradám.
Nechtějte, aby vaše zahrada byla dokonalá
Japonská-nejaponská, tak vypadá většina zahrad v našich podmínkách. Chybí jim totiž jeden důležitý prvek, bez ohledu na to, jaký typ si zvolíte – nedokončenost. Kupička kamínků, cesta ztrácející se v zeleni, stromek zdánlivě rostoucí mimo jakoukoliv kompozici – takového ducha japonské zahrady mají! Nesnaží se totiž převzít nad přírodou úplnou kontrolu. O tom zenová filozofie, jíž je Japonsko téměř výhradně podřízeno, rozhodně není.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz