Kdo by neznal krásné bílé zvonečky konvalinek? Méně známé jsou jejich červené plody. Konvalinka je jedovatá pozor: všechny části rostliny jsou prudce jedovaté. Na to musíte upozornit zejména děti, které rády prozkoumávají okolí.
Kde roste konvalinka
Konvalinka vonná (Convallaria majalis) roste po celé Evropě, je rozšířena v Asii i v Severní Americe. Většinou se pěstuje jako okrasná rostlina. Často je také využívána v kosmetickém průmyslu – silice z konvalinky je součástí mnoha parfémů. Kromě toho jsou z ní extrahovány léčivé látky (například glykosidy), které se dále používají v lékařství. Ovšem v lidovém léčitelství se konvalinka příliš nepoužívá, protože všechny její části jsou jedovaté.
Co konvalinka obsahuje
Konvalinka obsahuje zejména glykosidy, a to až 30 různých kardioaktivních glykosidů, z nichž nejdůležitější jsou konvalatoxol, kovalosid a lokudjosid. Ty všechny se používají ke zvýšení činnosti srdce, je také močopudná, a používá se při vodnatelnosti a epilepsii.
Otrávit se můžete snědením listů, plodů, oddenku, a dokonce i vypitím vody, ve které byly konvalinky ve váze. Otrava sice nebývá smrtelná – s výjimkou velmi starých lidí se slabým srdcem, ale přesto jsou její příznaky velmi nepříjemné; jedná se zejména o nevolnost, zvracení, průjem, závratě a křeče. Při požití většího množství je třeba okamžitě vyhledat lékaře – zejména kvůli možným komplikacím se srdcem.
Jak pěstovat konvalinku na zahradě
Konvalinka původně pochází z lesa, takže potřebuje humózní, spíše kyselou půdu a polostín. Dále potřebuje vyšší vlhkost. Pěstujeme ji tak, aby její květy a plody nelákaly děti. Květy můžeme použít jako dekoraci do vázy.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz