Hvozdík zahradní (Dianthus caryophyllus), také známý jako karafiát, je oblíbenou květinou nejen v zahradách, ale hlavně ve skalkách, a to kvůli svým nádherným květům a nasládlé vůni. Jeho pěstování není složité a zvládne to každý průměrný zahrádkář.
Výběr místa
Karafiáty preferují slunné polohy, kde se jim dostává alespoň 6 až 8 hodin slunečního světla denně. Dobře prospívají na mírně zásaditých až neutrálních půdách s dobrou propustností.
Příprava půdy
Před výsadbou je dobré půdu nakypřit a obohatit kompostem nebo jiným organickým hnojivem. Nepoužívejte však čerstvý chlévský hnůj, který může být na skalničky příliš silný.
Výsev nebo výsadba
Hvozdíky můžete buď vysévat ze semen, nebo je zakoupit jako sazenice a vysadit do připravené půdy. Obojí se doporučuje provést na jaře, aby semínka stačila vyklíčit a sazenice se dobře uchytit. Někdy se vám hvozdíky samy vysemení i na podzim, a pokud semínka přežijí pod sněhovou pokrývkou mráz, pak sama vyklíčí během jara.
Zálivka
V průběhu růstu udržujte půdu stále mírně vlhkou. Karafiáty jsou relativně odolné, ale vyhýbejte se přemokření, což by mohlo vést ke hnilobě kořenů. Během léta již nemusíte tolik zalévat, jen v příliš horkých dnech zalijte skalku buď brzy ráno, nebo pozdě večer, aby se voda měla čas vsáknout do půdy a ke kořenům.
Hnojení
Hvozdíky nepotřebují silná hnojiva. Pokud jste již před výsadbou půdu obohatili kompostem, nemusíte pravidelně přihnojovat. Pokud je rostlina slabá nebo kvetení neodpovídá vašim představám, můžete přidat malé množství organického hnojiva bohatého na draslík a fosfor, jelikož tyto dvě látky podporují kvetení. Lepší jsou obecně organická hnojiva než hnojiva anorganická, protože rostliny zbytečně nepřehnojují a neničí přírodu okolo.
Další péče
Při pečování o rostliny na skalce a v zahrádce obecně se vyhněte se přímému postřiku listů vodou, aby se minimalizovalo riziko plísní. Pokud zjistíte napadení škůdci nebo nemocemi, postupujte podle doporučení pro ten který problém. Hvozdík nejspíše napadne padlí či plíseň šedá z chorob a slimáci nebo mšice ze škůdců.
Řez
Abyste podpořili dlouhodobé kvetení, odstraňujte odkvetlé květy a řezem podporujte nové kvetení. Květy hvozdíku se hodí do váz i vazeb z živých květin, a díky pravidelnému řezu vám budou vykvétat stále nové a nové.
Zazimování
Většina odrůd hvozdíků je mrazuvzdorných, ale v oblastech s tuhými zimami můžete na podzim rostliny chránit mulčováním, aby se snížilo riziko jejich poškození. K mulčování využijte slámu, chvojí nebo bukové listí.
Díky své odolnosti a kráse je hvozdík zahradní dobrou volbou skalničky pro začátečníky i zkušené zahrádkáře.
Zdroje: www.wikipedia.org, www.abecedazahrady.cz, www.izahradkar.cz
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz