Máme tu květen, a tak je načase, abychom si připomněli, co všechno bychom měli stihnout na zahradě během tohoto měsíce lásky.
Odstřihávání odkvetlých květů
Stejně jako jsme v březnu a dubnu odstraňovali odkvetlá květenství u cibulovin (tulipány apod.), aby se zbytečně nevysilovaly, měli bychom s tím pokračovat i u keřů – zlatice, šeříky, dříny, šácholany. Zlatici můžete po odkvětu celou seříznout, aby nám příští jaro zase bohatě vykvetla.
Vysazování letniček a letních cibulovin
Jakmile přejdou tzv. „zmrzlí“, tedy po polovině května, můžeme začít vysazovat letničky na záhony a skalky. Je pravděpodobné, že nám již nezmrznou. Stejně tak můžeme do země zasadit některé choulostivé letní cibuloviny – montbrécie, begonie, gladioly, lilie, nebo jiřinky.
Letnění pokojových rostlin
Po zmrzlých můžeme také začít s letněním pokojových rostlin, které si postupně zvyknou na jarní sluníčko a deště a léto jim pak neublíží. Patří sem klívie, domácí ibišek, fíkus, avokádo, datlová palma, kaktusy, masožravky aj.
Trávník
Trávník pravidelně sekáme, ale vždy ponecháme část neposekanou pro motýly a další hmyz. Posekanou trávu kompostujeme – prokládáme spadaným listím a dalšími hnědými součástmi, aby měl kompost tu správnou skladbu (střídání zelených a hnědých částí – viz samostatný článek o kompostu). Trávník jednou za měsíc provzdušníme, aby se odstranil plevel a tráva mohla lépe růst. Kde se nám trávník vyšlapal, dosejeme nové osivo – tuto plochu pak musíme častěji zalévat.
Zeleninové záhony
Zeleninové záhony pravidelně odplevelujeme, jednotíme zeleninu, kterou jsme vyseli v dubnu, ze skleníku přeneseme ven vzrostlé rostlinky rajčat a paprik. Stejně tak můžeme venku již pěstovat cukety, dýně a melouny.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz