zahrada

Květen ve vaší zahradě

Máme tu květen, a tak je načase, abychom si připomněli, co všechno bychom měli stihnout na zahradě během tohoto měsíce lásky.

Odstřihávání odkvetlých květů

Stejně jako jsme v březnu a dubnu odstraňovali odkvetlá květenství u cibulovin (tulipány apod.), aby se zbytečně nevysilovaly, měli bychom s tím pokračovat i u keřů – zlatice, šeříky, dříny, šácholany. Zlatici můžete po odkvětu celou seříznout, aby nám příští jaro zase bohatě vykvetla.

Vysazování letniček a letních cibulovin

Jakmile přejdou tzv. „zmrzlí“, tedy po polovině května, můžeme začít vysazovat letničky na záhony a skalky. Je pravděpodobné, že nám již nezmrznou. Stejně tak můžeme do země zasadit některé choulostivé letní cibuloviny – montbrécie, begonie, gladioly, lilie, nebo jiřinky.

gladiola květen - Květen ve vaší zahradě

Letnění pokojových rostlin

Po zmrzlých můžeme také začít s letněním pokojových rostlin, které si postupně zvyknou na jarní sluníčko a deště a léto jim pak neublíží. Patří sem klívie, domácí ibišek, fíkus, avokádo, datlová palma, kaktusy, masožravky aj.

Trávník

Trávník pravidelně sekáme, ale vždy ponecháme část neposekanou pro motýly a další hmyz. Posekanou trávu kompostujeme – prokládáme spadaným listím a dalšími hnědými součástmi, aby měl kompost tu správnou skladbu (střídání zelených a hnědých částí – viz samostatný článek o kompostu). Trávník jednou za měsíc provzdušníme, aby se odstranil plevel a tráva mohla lépe růst. Kde se nám trávník vyšlapal, dosejeme nové osivo – tuto plochu pak musíme častěji zalévat.

Zeleninové záhony

Zeleninové záhony pravidelně odplevelujeme, jednotíme zeleninu, kterou jsme vyseli v dubnu, ze skleníku přeneseme ven vzrostlé rostlinky rajčat a paprik. Stejně tak můžeme venku již pěstovat cukety, dýně a melouny.

 

Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář