Ve chvíli, kdy se vaše zahrada začíná rozrůstat, je potřeba určitá úroveň péče, abyste dosáhli jejího plného potenciálu. Proto nabízíme rychlý přehled všeho, co je třeba. Začátek růstu zahrady znamená spousty další práce, jako je zavlažování, stahování, mulčování a další.
Zavlažování
I když je prostě fakt, že rostliny potřebují vodu, samotné zalévání může být trochu složité. Nejlepší výsledky přinese konzistentní zavlažování. Můžete také zvážit kapající zavlažování, nebo hadičku, zejména pokud máte velkou zahradu. To může ušetřit až 60 % vody používané postřikovacími systémy a zajistí, že vaše rostliny budou zality, aniž by se namočily jejich listy, což pomůže předcházet problémům s onemocněním rostlin.
Pokud rostlinky přelijete, poznáte to podle toho, že stonky stojí ve vodě, na povrchu půdy se tvoří plíseň a listy mohou žloutnout.
Nedostatek zálivky se naopak projeví vadnutím rostlin, hnědými listy, malým vzrůstem.
Kromě přímého pozorování můžete také koupit měřič vlhkosti, který vám pomůže zjistit, zda jsou rostliny příliš vlhké nebo příliš suché.
Znejte svou půdu
Různé druhy půdy mají různé potřeby zalévání. Nicméně, nemusíte být vědcem, abyste věděli, jak správně půdu zalévat. Držte se následujících tipů:
- Načechrejte půdu kolem rostlin, aby mohla rychle absorbovat vodu a živiny.
- Na povrchu půdy nad kořenovou oblastí použijte ochranné vrstvy mulčování. Kultivace a mulčování snižují odpařování a erozi půdy.
Hlína: Přidejte organický materiál, jako je kompost nebo rašelina. Protože jílovitá půda absorbuje vodu velmi pomalu, lijte ji jen tak rychle, jak půda pohlcuje vodu.
Písek: Přidejte organické látky k doplnění písečné půdy. V opačném případě může voda projít tak rychle, že ji rostliny nebudou schopny absorbovat.
Mulčování
Mulčování slouží několika účelům:
- Zlepšuje zadržování vlhkosti.
- Reguluje teplotu půdy.
- Zabraňuje erozi půdy.
- Snižuje onemocnění rostliny.
- Snižuje růst plevele.
Jako mulčovací materiál může být použita téměř jakákoli organická hmota včetně sena, slámy, listů, pilin, papíru, kůry nebo trávy. Mulčování se nejlépe aplikuje na jaře, ale nedělejte to příliš brzy, jinak odložíte oteplování půdy.
Udržujte svou zahradu ve zdraví
Zde je několik tipů, jak udržet vaši zahradu zdravou, zelenou a rostoucí k jejímu plnému potenciálu:
- Hnojení půdy. Zdravá půda podporuje zdravé rostliny, které jsou schopnější odolávat problémům s hmyzem a chorobami. Naplňte půdu dostatečným množstvím kompostu a dobře opracovaného hnoje.
- Odstraňování plevele. Plevele jsou problémem samy o sobě, ale také v nich hnízdí hmyz a nemoci.
- Odstraňujte mrtvé rostlinky. Zbavte se hnilobných nebo mrtvých vegetací, jako jsou listy, plevel a stonky rostlin. Umírající rostlinná hmota může být útočištěm škůdců.
- Dezinfikujte své nástroje. Chraňte svou zahradu před nemocemi běžnou dezinfekci nářadí. To je dvakrát důležité, pokud vaše nástroje přicházejí do styku s nemocnými částmi rostlin.
- Sklízejte. Sklízejte zeleninu, jakmile je zralá, abyste předešli onemocnění rostlin způsobených hnijícími plody.
- Odstraňte a zničte nemocné části rostlin, abyste ochránili své zdravé rostlinky. Zjistěte, kolik rostlin potřebujete odstranit. Někdy stačí vyloučit nemocné listy. V závislosti na infekci může být nutné odstranit celou rostlinu.
Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE