zavařená rajčata

Preventivní opatření při konzervování rajčat

Celé roky jsme konzervovali rajčata a domácí omáčky z nich tak, jak nás to učila naše babička: pomocí metody vodní lázně. Jednalo se o uzavření sterilizovaných nádob s rajčaty po určitou dobu, obvykle hodinu nebo více. To už není pravda. V současné době roste kontaminace potravin a my se snažíme vyhnout se tomu, že si je zavlečeme do vlastní kuchyně.

Clostridium botulinum nelze zabít vařením. Potraviny s pH vyšším než 4,6 umožňují růst těchto spór. Botulotoxin je smrtelný, pokud se póry C. botulinu ponechají růst, toxin se vytvoří a my ho můžeme zkonzumovat. Symptomy z konzumace tohoto toxinu se objeví během šesti hodin až 10 dní a zahrnují dvojí a rozmazané vidění, pokleslá víčka, nezřetelnou řeč, potíže s polykáním a svalovou slabost. Paralýza dýchacích svalů může způsobit, že osoba přestane dýchat.

Proto jsou důležitá určitá preventivní opatření při konzervování rajčat.

Metoda vodní lázně je považována za bezpečnou pro kyselé ovoce s pH 4,6 nebo méně (do této kategorie spadá jen málo zeleniny). Rajčata ale do této kyselé kategorie patří, avšak existují nově vyvinuté druhy rajčat, která mají nízkou kyselost. Nelze bezpečně určit (při pohledu nebo ochutnání rajčat), zda jsou právě vaše rajčata kyselá nebo ne.

rajčata konzervace - Preventivní opatření při konzervování rajčat

Preventivní opatření

  • Konzervujte rajčata co nejdříve po jejich sklizení. Pokud rajčata necháváte den nebo více po sklizení, ztrácejí svou kyselost.
  • Praskliny a další poškození taktéž snižuje kyselost rajčat. Taková rajčata bychom neměli konzervovat.
  • Pozdní sezónní rajčata, která rostou i při chladnějších teplotách, mají tendenci být méně kyselá, proto se ke konzervování hodí méně.
  • Zvyšte kyselost přidáním kyseliny citronové nebo citrónové či limetkové šťávy k rajčatům. Stačí lžíce citronové šťávy nebo ¼ lžičky kyseliny citrónové na 0,5 litru nálevu.
  • Zvláštní pozornost věnujte při konzervování domácích rajčatových omáček. U těch může dostatečnou kyselost způsobit několik dalších přísad.

Přinášíme rady, typy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

 

Květiny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ  ZDE

Zajímám se o bylinky a alternativní medicínu. Zabývám se tradiční čínskou medicínou, jihoamerických bylinek či klasických českých léčivek. Dalším mým koníčkem je zahrada a pěstování rostlin, nebo právě bylinek. Ráda píšu právě o těchto tématech.

Zanechte komentář