Jestli hledáte nenáročného společníka do vašeho bytu, pak pepřinec tuto podmínku dokonale splňuje. A přitom je krásný nejen listem, ale i květy, které vzdáleně připomínají bílou svíci.
Odkud pochází
Pepřinec má kolem 1000 druhů, většina pochází z Jižní Ameriky, konkrétně z Brazílie – z Amazonie. Tam roste epifyticky na stromech anebo i ve velkých kobercích v pralese. Některé druhy pocházejí i z jiných částí Ameriky, jiné dokonce z Afriky.
Co pepřinec potřebuje
Pepřinec (Peperomia) nevyžaduje světlé místo, hodí se tedy na severní okno, do pokoje orientovaného na sever, snese i stanoviště na polozastíněném schodišti, verandě či chodbě. Rozhodně jej nedávejte na přímé slunce, protože i v zemích původu roste ve stínu pralesa. V létě potřebuje teplotu kolem 21 °C, v zimě snese teploty 15–18 °C. V létě jej také dostatečně zalévejte, substrát by měl být vlhký, ovšem pozor: pepřinec spíše snese občasné vyschnutí substrátu než trvale přemokřenou půdu. Takže na dno květináče umístěte drenáž, abyste zabránili stagnování vody v zemině. Substrát potřebuje lehký, s velkou příměsí rašeliny. Vhodné je příležitostné rosení, protože pepřinec miluje vyšší vzdušnou vlhkost.
Přesazování a množení
Mladé rostliny přesazujte každé jaro, později jednou za 2–3 roky do nového substrátu. Množit tuto rostlinu můžete stonkovými nebo listovými řízky – stačí je zapíchnout do směsi písku a rašeliny, substrát neustále udržovat vlhký, popř. umístit do malého pařeniště, a za 14 dní budete mít nové rostlinky.
Choroby, škůdci a jiné problémy
Pepřinec napadají ze škůdců pouze svilušky, je potřeba odstranit tento hmyz mechanicky, nebo použít vhodný insekticid. Pomůže také rosení. Pokud pepřinci padají listy, je to způsobeno malou zálivkou. Hniloba kořenů a stonků je naopak způsobena přemokřeným substrátem. Hnědé skvrny na listech bývají způsobeny při popálení slunce, zejména pokud jste předtím ještě rostlinu rosili.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz