karbinec evropsky

Karbinec evropský pomáhá především s poruchami štítné žlázy

7.12.2020
1 786 Zobrazení

Karbinec evropský je možná trochu neznámá bylinka, ale dá se najít na mnoha místech naší republiky. Lidově se jí říkalo vlčí noha a roste především v mokrých půdách.

Jak bylinka vypadá

Karbinec evropský (Lycopus europaeus) je vytrvalá bylina dorůstající 20 až 80 cm se čtyřhrannou světle zelenou lodyhou, která vyrůstá z oddenku. Listy jsou řapíkaté nebo přisedlé. Květy se nacházejí v úžlabích vstřícných listů. Plodem jsou trojhranné tvrdky.

bylinky karabinec - Karbinec evropský pomáhá především s poruchami štítné žlázy

Zdroj foto: Karelj / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Kde bylinka roste

Karbinec roste na mokrých místech, zejména ve vlhkých lužních lesích, na březích řek, rybníku, jezer, příkopů a na dně vypuštěných rybníků. Areál rozšíření je celá Evropa, Asie až po Dálný východ, severní Afrika a zavlečen byl až do Severní Ameriky.

Co se sbírá

Z karbince se sbírá kvetoucí nať, a to od července do září. Nať se užívá jak čerstvá, tak sušená a obsahuje třísloviny, hořčiny, silice, pryskyřice, flavonoidy a terpeny.

Kdy se karbinec používá

Karbinec se používá nejčastěji při snížené nebo zvýšené funkci štítné žlázy, dále pak při srdečních arytmiích, návalech způsobených hormonálními výkyvy (klimakterium, premenstruační syndrom), na uklidnění a pro navození spánku. Kloktání odvaru zpevňuje zuby, zubní sklovinu i dásně. POZOR: Léčebný efekt se dostavuje vždy až po dlouhodobém používání.

Jak si připravit odvar

Odvar připravujeme z čerstvé nebo sušené nati, kterou nadrtíme na menší kousky. Asi 1 až 2 g drogy zalijeme 250 ml vroucí vody a necháme 10 minut louhovat. Poté přecedíme a necháme vychladnout. Pijeme každý den 1 až 2 šálky, dlouhodobě, nemá vedlejší účinky.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář