Brahmi je jednou z nejvíce užívaných rostlin v ajurvédské medicíně. Rostlina, kterou můžete pěstovat jako pokojovku. Je nenáročná a je doslova zázrakem, který má pozitivní vliv na nervovou soustavu. Rostlina s blahodárnými účinky.
Brahmi, to není strom, keř, to je prostě nenápadná rostlinka, která dorůstá do výšky 10 až 30 cm. Brahmi zaujme nejen význačnými účinky, ale také květy, které mají bílé až světle modré zbarvení a rostou jednotlivě. Pro rostlinu jsou typické drobné a malé listy vejčitého tvaru, které dorůstají do délky 2 až 3 cm, mají světle zelenou barvu. Jelikož se jedná o vodní rostlinu, lze ji tak spatřit především v bažinatých oblastech, u břehů řek. I když dnes už je známá po celém světě, kde bez problémů roste, tak původním domovem pro rostlinu jsou považovány země, jako je Indie, Japonsko, Srí Lanka, Nepál, Čína a Vietnam.
Pěstování brahmi v našich podmínkách
Brahmi neboli bacopa monnieri je velmi nenáročná a víceletá rostlina. U nás lze pěstovat brahmi jako pokojovou rostlinu. Jelikož se jedná již o výše zmíněnou vodní rostlinu, tudíž je potřeba myslet na vydatnou zálivku, vhodné je zalévat 2 až 3x týdně. Je třeba, aby zemina byla neustále mokrá. Rostlinu je doporučováno hnojit přírodními hnojivy.
Brahmi snáší slunce i polostín, který je pro rostlinu nejlepší volbou v rámci stanoviště. Pěstuje se zkrátka jako pokojová rostlina, kterou je možné letnit na zahrádce, balkoně či terase od konce května do září. I v rámci venkovního letnění je vhodnější zvolit polostín ohledně umístění. Před příchodem mrazů ji pak jen stačí přemístit do interiéru. V zimě se pěstuje doma při pokojové teplotě a opět v polostínu.
Brahmi coby nejen silný antioxidant
Rostlina, která je silným antioxidantem, jenž pročišťuje krev i celý organismus. Při pravidelném užívání lze zabránit chronickému kožnímu onemocnění, jako je například lupénka či ekzém. Brahmi příznivě podporuje imunitní systém a jeho obranyschopnost a to zejména i v psychicky náročném období, stejně tak i v nepříznivém sychravém období.
Brahmi pomáhá při zánětech, dokonce pomáhá při ztrátě vlasů, vysoké horečce, revmatismu. Uleví od bolesti hlavy, zklidní podrážděnou mysl, zbaví úzkosti, neklidu, deprese, nervového vypětí. Rostlina má močopudný účinek, odvodňuje a tím podporuje vylučování škodlivých látek ven z těla. Rostlina vyniká svými hojivými a protizánětlivými účinky.
Rostlina, která má efekt na lidský mozek i paměť
Vše podloženo dle provedených výzkumů, kdy bylo potvrzeno, že rostlina významně zlepšuje paměť, koncentraci, okysličení mozku, zvyšuje aktivitu mozkových buněk. Jelikož má i blahodárné účinky na nervovou soustavu, je tak oblíbenou léčivou rostlinou, kterou užívají i jogíni před meditací. Výtečné účinky coby přírodní zdroj pro zvýšení duševní výkonnosti a posílení schopnosti mozku. Brahmi užívají i lidé, kteří trpí ztíženou schopností se učit či mají problémy s poškozením krátkodobé či dlouhodobé paměti.
Brahmi je nazývána rostlinou mládí, neboť zabraňuje projevům předčasného stárnutí, dokonce tlumí senilitu. Z tohoto důvodu se užívá i coby prevence proti Alzheimerově a Parkinsonově chorobě. Rostlina je považována za důležitou i díky pozitivnímu účinku při epilepsii, astmatu a duševním chorobám.
Užití a dávkování
V čerstvém stavu je vhodná jako ingredience do salátů, použít ji lze obdobně jako pažitku, ke zdobení pokrmů, do pomazánky apod. Z čerstvě nasbíraných částí lze připravit i čaj, jenž má sice hořkou chuť, ale tělu opravdu velmi prospívá.
Všechny nařezané části je možné i sušit, taktéž z nich lze připravit čaj. Délka louhování záleží na tom, zda preferujete silnější či slabší čaj. Čaj se pije 3x denně po dobu 6 až 8 týdnů. Čaj je skvělým pomocníkem i při studiu. Pozitivní je, že nejsou známy vedlejší účinky, nicméně těhotné a kojící ženy by měly užívání předem konzultovat se svým lékařem.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz