Pokud vlastníte prostorný pozemek, pak pěstování jakékoli plodiny pro vás nemusí být problém. Ale pokud je vaše zahrada malá nebo pokud dáváte přednost pěstování plodin v květináči, můžete občas narazit na určitá omezení. Pěstování v květináči není nejlepší cesta, ale je to cesta.
Chřest je plodina, která vyžaduje dobrou drenáž. Naučit se pěstovat chřest v květináči také eliminuje většinu trvalých problémů s plevelem, takže z ekologických produktů je mnohem jednodušší na kultivaci. Ale bez ohledu na to, jak chřest pěstujete, budete potřebovat trpělivost. Trvá dva roky, než se rostlina usadí a vytvoří dostatečné zásoby pro produkci sklizně.
Začněte se sázením předpěstovaného chřestu
Hrnkové plodiny mají mnohem kratší životnost než ty, které pěstujeme na zahradě – tři až pět let, na rozdíl od dvaceti let u zahradního chřestu. Cílem květináčového chřestu je maximalizovat jeho výkon od začátku, než vytvářet silný základ pro budoucí sklizeň. Kupte si 1 rok starý chřest a ušetříte si rok čekání. Vyberte si vysoko-výnosové odrůdy, jako je Jersey Knight nebo Jersey Supreme, aby byl váš malý rostoucí prostor co nejvíce využit.
Dobrou zprávou je, že nemusíte kopat. Pokud však vyberete nevhodný květináč, budete muset v příštím roce začít nanovo. Zralé rostliny v půdě dosáhnou hloubky více než 3 metry a rozšiřují se v šířce o průměru 1,8 metru. Chcete-li pěstovat chřest v uzavřené nádobě, musíte simulovat hloubku půdy. Pokud vaše předpěstovaná rostlinka dosahuje asi 15 cm, budete potřebovat květináč vysoký asi 45 cm a asi 30 cm široký.
Dostatečně velký květináč poskytuje správné odvodnění a musí být vyroben z vhodného materiálu pro pěstování potravin. Vhodná je většina nádob – glazované květináče, terakota, dřevěné krabice nebo lisované plasty.
Pěstování
Chřest byste měli vysadit hned na začátku jara. Květináč umístěte na místo, kam dosáhne minimálně 8 hodin denně sluneční svit. Naplňte květináč kvalitní organickou hlínou do hloubky asi 16 cm od vrcholu květináče. Přidejte kompletní organické hnojivo dle vašeho výběru v poměru doporučeném na obalu do horních pár centimetrů půdy. Pravidelné hnojení zajišťuje silné a zdravé rostliny.
Vložit příliš mnoho rostlinek do jedné nádoby je jednou z největších chyb, kterých se u pěstování můžete dopustit. Za následek to má velice tenký chřest. Zasaďte jednotlivé rostlinky asi tak 15 cm od sebe. Tyto své rostlinky zahrňte asi 7,5 cm vrstvou půdy a trochu ji usaďte rukama, abyste vytvořili rovný povrch. Zalijte důkladně a půdu udržujte vlhkou, ale ne mokrou. Jakmile získáte výhonky vysoké 7,5 až 9 cm, přidejte další vrstvu půdy asi 7,5 cm.
Poskytování podpory
Některé výhonky musíme zanechat v půdě, aby mohli shromáždit energii potřebnou pro příští jarní sklizeň. Ve většině případů, zejména v malých prostorech, budete muset poskytnout podporu, aby nedošlo k ohýbání vašich rostlinek, například pomocí kovových podpěr.
Údržba
Udržujte vlhkou (ne mokrou) půdu. Nerovnoměrná vlhkost oslabí rostliny, zejména v prvních dvou letech. Půda v nádobách má tendenci vysychat rychleji než zahradní půda, takže v horkém dni budete muset zalévat každý den. To, že je půda suchá zjistíte tak, že prst zaboříte pár centimetrů pod povrch.
Během prvních dvou let budou vaše nádoby plné slabých rostlinek chřestu. Nesklízejte je všechny, v létě je nechte vyrůst. Jakmile rostlinky uspí mráz, seřízněte je a použijte jako ochranný mulč nad půdou. Odstraňte je až poté, co rostliny ožijí následující jaro.
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz