Jeho plody má doma skoro každý, ovšem rostlina – to už je něco jiného. V přírodě může jít až o pětimetrové stromy, v bytových podmínkách však zřídkakdy překročí výšku dvou. Kávovník potěší všechny pečlivé pěstitele nádhernými lesklými listy, hustě přisedajícími na vysoké úzké větve.
Kávovník může mít podobu keře nebo stromu, záleží na vašem pěstitelském záměru. Nejčastěji se v interiérech pěstuje kávovník arabský (Coffea arabica), původem ze západní Afriky. Odtud se později rozšířil do Arábie a Jižní Ameriky, zejména Brazílie.
Kávovník snese při pěstování téměř vše
Nechá se ochotně tvarovat, dařit se mu bude i ve stínu a už po několika letech ochotně vykvete. K úspěšnému pěstování stačí málo, potřeba je zejména zálivka měkkou, nebo alespoň odstátou vodou. Čerstvá voda z kohoutu s obsahem chloru kávovníku neprospívá.
Nelíbí se mu ani na místech zasažených průvanem. A nesnáší přelévání, tehdy jeho kořeny rychle uhnívají a celá rostlina chřadne. Kávovníky se vyplatí sázet do hlíny s dobrou drenáží. Stačí na dno květináče nasypat vrstvu štěrku nebo kamínků. V suchých bytech je dobré postavit květináč na vrstvu oblázků v misce. Zajistí dostatečnou vzdušnou vlhkost. Budou-li přesto rostlinám zasychat špičky listů, přidejte ještě každodenní rosení.
Ob rok také menší rostliny přesazujte. U větších se řiďte kořeny – jakmile začnou prorůstat odtokovými otvory, je k takovému kroku nejvyšší čas. U opravdu velkých rostlin pak nemusíte používat příliš velké květináče. Naopak, kořeny zkraťte o třetinu, vyměňte zeminu a použijte květináč původní.
Chcete květy? Pak dobře hnojte
Přímé slunce kávovníkům nesvědčí. Ideální je pro ně polostín nebo světlý stín. Celoročně je vhodné přihnojování tekutým hnojivem. Během sezóny každé dva týdny, mimo ni jednou za měsíc. Důležité je také správné teplotní rozmezí. V létě by se mělo pohybovat mezi 22-25 °C, v zimě mezi 15-20 °C. Při teplotách pod 12 °C rostlin zastavují svůj růst. Zmrznou-li, nebo budou vytaveny nepříjemnému průvanu, často se už z tohoto stavu nevzpamatují.
Pokud vše půjde dobře, mohou se už po třech letech objevit mezi sytě zelenými lesklými listy první bílá poupata. Brzy se rozvinou v nádherné sněhobílé květy, šířící okolo sebe nádhernou vůni, ne nepodobnou té jasmínové. Je-li jich více, využijte situace a štětečkem je navzájem opylte. Začnou-li se vyvíjet plody, věnujte rostlině o to více péče, a to zejména v každodenním rosení.
Plody, zvané kávové třešně, jsou zprvu zelené, později se začnou vybarvovat do ruda. Tehdy jsou docela zralé. Červené plodí je jedlé a poměrně chutné. Bez obav si z nich udělejte výživnou svačinku. Samotná kávová semena můžete zkusit upražit, v domácích podmínkách se to však skoro nevyplatí.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz