Pivoňky: Také nedáte na tyto krasavice dopustit? Pak byste měli vědět, že toho ke své spokojenosti opravdu nepotřebují příliš. Ovšem netolerují ani velké pěstitelské přešlapy. A nejvíce se jich týká právě výživy. A jak tedy v tomto ohledu neudělat chybu?
Pivoňky nás umí oslnit množstvím nádherně barevných květů s pronikavou vůní (byť tohle není podmínka. A vcelku nezáleží na tom, jaký druh si na zahradu pozveme. Nejčastěji bývají k vidění tyto:
- pivoňka tenkolistá (Paeonia tenuifolia),
- pivoňka lékařská (Paeonia officinalis),
- pivoňka křovitá (Paeonia suffruticosa),
- a pivoňka bělokvětá (Paeonia lactiflora).
Všechny mají naštěstí nároky na péči víceméně podobné, takže si s tím nemusíte dělat hlavu. A na co se tedy soustředit?
Správná výživa jako základ ideální péče
Pokud chcete mít na zahradě záplavu barevných květů, dbejte zejména na to, abyste své rostliny zásobili tím správným množství živin. V tomto ohledu jsou tyto nenápadné keříky o něco náročnější, než si nejspíš myslíte. A co si tedy pohlídat? Pokud nechcete spoléhat na specializovaná hnojiva z obchodů, pak si namíchejte svoje vlastní.
Budete potřebovat 20 gramů síranu draselného a k tomu přidejte stejné množství dusičnanu amonného a nakonec i superfosfátu. Poté tyto ingredience smíchejte a nasypte do 10 litrů dešťové vody (byť vám skvěle postačí i ta odstátá). A máte hotové množství hnojiva, které vystačí asi na tři vzrostlé pivoňkové keře.
Jak na správnou aplikaci
Nesmíte ovšem hnojivem zalévat keře usazené ve vyschlé půdě. V takovém případě byste mohli snadno poškodit citlivé kořeny pivoněk, protože příliš koncentrované hnojivo by je jednoduše popálilo. A to byte určitě nechtěli. Takže co tedy s tím? Hnojte pivoňky jen po vydatném dešti anebo je předtím řádně zavlažte. Podobná rizika poté zaručeně nehrozí.
A kdy tyto půvabné květiny hnojit? Nejlepší čas je ve chvíli, kdy teprve nasazují na poupata. Pokud se vám to však nepovede, pak je klidně pohnojte i kdykoliv během sezóny, nejpozději však v srpnu. Přebytek dusíku by v pozdějším měsících způsobil nadměrný růst zelených částí rostliny, takže by kořeny anebo dřevnaté části u některých druhů pivoněk nestihly adekvátně vyzrát a hrozilo by později jejich poškození mrazem.
Další šikovné rady pro péči o pivoňky
Na zálivku nejsou ty exotické krásky nijak náročné, přesto se však nevyplácí nechávat je zcela vyschnout. Tomu můžete předejít použitím toho správného mulče. Vsaďte na pokosenou trávu, slámu, seno nebo třeba na štěpky z kůry. Pomohou také proti prorůstání plevelů a celkově rostlinu ochrání. Před zimou pak přihrňte jednotlivé keříky dobře vyzrálým kompostem. Ochráníte je před mrazem a zároveň jim zajistíte perfektní dávku živin už pro první jarní dny. A to pivoňky rozhodně ocení.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz
Poradíte jak pěstovat křín, aby opakovaně kvetl? Nevím, jestli potřebuje období klidu nebo přihnojování, mám cibulky zasazené už několik let a stále bez květů.!Děkuji za radu🤗