Předností letniček je to, že si tak můžete záhony i truhlíky každou sezónu obměnit a pokochat se každý rok jinou krásou. Výhodou je, že semena i sazeničky letniček nakoupíte zcela běžně ve všech zahradnických centrech, hobby marketech, ale také můžete nakoupit semena z pohodlí domova na internetu. Každopádně nabídka je pestrá, ať už se jedná o známé či méně známé druhy, které oslní svou pestrou barevností.
Předpěstování letniček
Sadbu letniček si lze předpěstovat nejen ve skleníku, v pařeništi, ale také můžete doma za oknem, které vám pak pokvetou již na počátku léta. Velmi populární je nejen krásná, léčivá a ještě i jedlá lichořešnice. Oblibě se těší také slaměnky, gazánie, cínie, hvozdíky, astry apod. Některé nenáročné letničky se dokonce množí i samovýsevem, čímž začnou klíčit a zdárně růst bez vaší asistence.
Vzhledem k tomu, že v březnu ještě o sobě dávají vědět mrazíky a chladné počasí, z tohoto důvodu pro ně venkovní prostředí není vhodné. Mezi vhodné letničky pro předpěstování v březnu náleží aksamitníky, tj. afrikány, které se těší po mnoho let oblibě coby nejen ozdobné lemování okraje záhonu či chodníku. Zasít však můžete i další, jako je hledík, kosmatec apod.
Dobrou vychytávkou coby efektivní pěstební nádoba pro domácí předpěstování je karton od vajíček. Jedná se o vhodnou variantu pro malé rostliny mající dva až tři lístky. Každou prohlubeň v kartonu naplníte vhodným substrátem a do něj rostlinku zasadíte.
Jakmile rostliny zesílí a venkovní teplota bude přijatelná, můžete karton s rostlinami nastříhat na jednotlivé nádoby a sazenice zasadit i s nimi, neboť papírový karton se v půdě rozloží. A vy budete mít jistotu, že při přesazování nedošlo k sebemenšímu poškození jemných a citlivých kořínků.
Jak je to s přímým výsevem na záhon?
Pokud nemáte podmínky, ať už v bytě, nebo nevlastníte skleník, či se vám zkrátka nechce a raději vyséváte rovnou na záhon, tak pro letničky je vhodným obdobím zhruba polovina dubna, kdy již nehrozí přízemní mrazíky a vrchní vrstva půdy je již trochu prohřátá od sluníčka. K přímému výsevu se nabízí například měsíček lékařský, afrikány, sléz, černucha damašská, kopretiny, slunečnice i ostrožky se obejdou bez předpěstování. Stejně tak můžete i přímo vysít na záhon hrachor, zde však pozor na jednu věc, nikdy ho nedávejte na stejné místo, kde byl loni. Špatně by rostl.
Podlehněte půvabu sluncovky
Bývá nazývána kalifornským máčkem, vytváří až sedm centimetrů velké květy v pestré žluté či oranžové barvě. Jméno sluncovka nemá pouze dle barvy, ale také z toho důvodu, že její květy se otevírají pouze, když na ně svítí sluníčko. I když nejčastější jsou výše dvě uvedené barvy, lze však vidět i vyšlechtěné odrůdy, které se pyšní bílými a červenými květy. Sluncovku lze vysévat v dubnu i v květu přímo na záhon. Tato letnička potřebuje ke svému zdárnému růstu jen slunce a dobře propustnou zeminu. Sluncovka je odolná vůči suchu, hodí se do štěrkového záhonu.
Ať už se rozhodnete pro jakoukoliv krásku, která vám zkrášlí záhon či balkon, je nutné se o letničky postarat. Udržovat záhony bez plevele, půdu opatrně okopávat, neboť se jedná o rostliny, které zpravidla mělce koření a poškození snáší špatně. Během růstu je třeba pravidelně hnojit plným hnojivem pro kvetoucí rostliny. Nezapomeňte i na pravidelnou kontrolu, zda nejsou rostliny obtěžovány nezvanými návštěvníky, jako jsou slimáci, plži.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz