svitel latnaty

Svitel latnatý – okrasný strom původem z Číny. Barva listů se v průběhu roku mění

Svitel latnatý: Tento poměrně málo známý strom vás uchvátí nadýchaným olistěním, barvou listů, která se v průběhu roku mění, i žlutými květy a poměrně výraznými plody. Pokud ještě váháte, který okrasný strom si vysadit na zahradu, poohlédněte se po zahradnictví, která nabízejí tento exemplář.

Odkud pochází

Svitel latnatý (Koelreuteria paniculata) pochází z Číny a Koreje, kde roste na teplých a slunných místech a dorůstá až 10 metrů výšky.

Jak svitel latnatý vypadá

U nás může dosáhnout maximálně 8 metrů výšky, ale roste pomalu, takže vám bude dělat radost poměrně dlouhou dobu. Má šedou jakoby rozpukanou kůru. Listy se mění v průběhu roku: na jaře jsou růžovo-červené, přes léto zelené, na podzim žluto-oranžové. Květy jsou bledě žluté a voní, jsou medonosné. Na podzim se z nich vytvoří plody, jimiž jsou nafouknuté tobolky, které se podobají malým lampionům.

svitel - Svitel latnatý – okrasný strom původem z Číny. Barva listů se v průběhu roku mění

Zdroj foto: Gerd Eichmann / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

Jaké potřebuje stanoviště

Svitel potřebuje teplé, slunné a chráněné stanoviště. Má nejraději suchou a chudou půdu, která také zpomaluje jeho růst. Mladé stromy jsou náchylné na mráz, ale vzrostlé exempláře vydrží teploty až do -20 °C.

Jaké má využití

Jedná se o klasickou solitérní rostlinu, hodí se do zahrad i parků, bývá občas vysazován v městských parcích nebo stromořadích. Znečištění mu příliš nevadí.

V zemích svého původu je využíván i na dřevo.

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář