štěrk

Vyzkoušejte štěrkové záhony. Jaké jsou výhody

Máte rádi květiny, ale odrazuje vás časté pletí záhonů, bez čehož se neobejdete, pokud chcete, aby květiny vynikly, dobře prospívaly a zůstaly krásné? Pak si vytvořte na své zahradě alespoň jeden štěrkový záhon a uvidíte ten rozdíl.

Co jsou to štěrkové záhony?

Štěrkové záhony jsou záhony, kde je zemina pokryta drobnými štěrkovými kamínky, které zabraňují růstu plevele, dobře propouštějí vodu a udržují příjemné teplo pro teplomilné rostliny.

Hodí se štěrkové záhony pro všechny rostliny?

V podstatě ano. Nejlepší jsou ale pro teplomilné rostliny, které mají rády slunce. Na štěrkové záhony pak sázíme trvalky, pokryvné trvalky i cibuloviny, aby působily krásně po celý rok. Takové záhony pak budou atraktivní svými květinami s barevnými květy, ozdobnými listy, v zimě pak i pokryté sněhem.

těrk - Vyzkoušejte štěrkové záhony. Jaké jsou výhody

Jak vytvořit štěrkový záhon?

Volíme lehčí propustnou půdu, která vyhovuje většině rostlin. Záhon vyplejeme, abychom se zbavili všech nečistot. Poté vysázíme květiny, které se nám líbí: doprostřed záhonu nějaké solitéry (např. barevné trávy nebo i menší keře), dále trvalky (levandule), pokryvné trvalky (vřesy) a cibuloviny (tulipány, narcisy, modřence), které pokvetou hlavně na jaře. Poté celý záhon rovnoměrně zasypeme štěrkem, přičemž jeho výška by nikdy neměla být menší než 6 cm.

Jak štěrkový záhon udržovat?

Jedná se o téměř bezúdržbový záhon. Plít jej budeme maximálně 3x do roka, protože štěrk zamezuje růstu plevele. Zalévat také téměř nemusíme, protože kamínky zadržují vláhu v půdě. Zaléváme tedy jen v jarním období, kdy rostliny zakořeňují. Na jaře také rostliny seřízneme nebo sestřihneme a odstraníme suché části rostlin.

Tak co, vyzkoušíte tento netradiční záhon také? Uvidíte, že s výsledkem bude maximálně spokojeni.

 

TIP:

 
Zahradní nábytek, altány a mnoho dalšího můžete zakoupit ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí – školačky a předškoláka, se kterými ráda podnikám výlety do přírody i za kulturou. Společně sbíráme bylinky po lesích i loukách, některé pěstujeme na zahrádce. Kromě toho se snažíme pěstovat zeleninu a okrasné květiny, miluju zejména růže. Ostatní pěstitelské tipy získávám zejména od obou babiček. Kromě psaní článků píšu také povídky a básničky, čímž si alespoň částečně plním svůj dětský sen – stát se spisovatelkou.

Zanechte komentář