Zazimovat fíkovníky: Počasí v současné době nahrává pěstování plodin a rostlin, kterým by se v minulosti jen těžko dařilo venku. Ale dnes už skutečně můžete vypěstovat fíky na vlastní zahradě.
Zazimování
Přesto je ale naše zima o něco tužší než například ta řecká, a tak je nutné rostlinky na zimu zazimovat. Liší se to v tom, zda máme fíkovník mladý (do 5 let), nebo starší (nad 5 let).
Mladé fíkovníky
Mladé a malé fíkovníky do 5 let stáří jsou obvykle pěstované v nádobách, a tak je přes léto pěstujeme na zahradě, na slunci, aby nám během září/října dozrály fíky. Poté jednoduše nádobu přeneseme na jakékoliv místo, kde bude stabilní teplota kolem 10 °C. Může to být skleník, zimní zahrada, garáž, lodžie, zasklená terasa apod. Úplně malé fíkovníky můžete zazimovat i doma v chladnější chodbě. V nejhorším případě to fíkovník zvládne i ve vytápěné místnosti v bytě či domě, ale tehdy mějte na paměti, že nebude mít vegetační klid, a tedy nebude příští rok plodit!
Starší fíkovníky
Fíkovníky starší 5 let už stejně svou nádobu dávno přerostly, a tak je vysadíme na zahradu – raději na jaře než na podzim, aby se stihly aklimatizovat. Na zimu k nim přihrabeme zeminu, nebo je zasypeme listím – nejlépe bukovým, popř. listím z ovocných stromů, pokud je zdravé. Můžeme je také zakrýt chvojím. Pokud by byly na letošní zimu hlášeny extrémní mrazy, můžeme i jednotlivé větve obalit netkanou textilií/geotextilií.
UPOZORNĚNÍ: Pokud vám fíkovník přes zimu zmrzne, většinou se jedná jen o nadzemní části. Z podzemních částí si vyrazí nové výhony, jen je pravděpodobné, že nebudou hned příští rok plodit. A pokud ano, pak fíky nasadí pozdě a nestihnou dozrát.
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz