I když žijete v chladném podnebí, nemusíte se květináčového zahradnictví vzdávat, ani když teploty poklesnou. Existuje ale spousta věcí, které je potřeba udělat. Podzim je skvělý čas, kdy můžete experimentovat s texturou a barvami ve svých květináčích. Chryzantémy a astry mohou být skvělou volbou, ale existuje také spousta dalších možností rostlin, které vydrží daleko za první mráz. Zima je ošemetná, jelikož mnoho květináčů se rozpadne, když zmrzne, ale existují samozřejmě i takové, které vydrží i ty nejchladnější mrazy.
Zde jsou naše nejlepší rady pro to, jak se starat o rostliny v květináčích na podzim a v zimě.
Vyberte trvalky, které vydrží mrazy
I když léto je skvělé období pro pěstování rostlin (zejména, co se letniček týká), podzim je také krásná sezóna. Na podzim můžete vyzkoušet trvalky, které vydrží i větší chlad. Bavte se a experimentujte s barevnými kombinacemi, které jste nepoužili v létě. Fialová a oranžová, v kombinaci s jasně zelenou a červenou mohou vypadat úžasně. Přemýšlejte o struktuře pomocí trav a zajímavých textur listů.
Abyste si mohli být jistí, že vaše rostliny přežijí chladnou zimu, zvolte vytrvalé rostliny, které nejsou náchylné na mráz. Život v květináči je drsnější a kořeny nejsou tak chráněné, jako když jsou v zemi. Vhodné jsou například tyto trvalky:
- dlužicha,
- rozchodník,
- trávy,
- ruj,
- břečťan,
- čistec vlnatý,
- drobné sukulenty,
- vrbina penízková.
Přidejte chlad milující jednoleté rostliny
I když existuje spousta jednoletých rostlin, které se v chladném podnebí okamžitě vzdávají, stále také existuje spousta těch, které se na chlad těší a stále vypadají skvěle i po prvním mrazu. Některé z nich mohou vypadat dokonce skvěle, když přijde první jinovatka nebo první sníh. Zkuste kombinovat různé výšky a formy, nebo se zaměřte jen na jednu dramatickou rostlinu v květináči.
Zde jsou jednoleté rostliny, které milují chlad:
- okrasné zelí a kapusty,
- jednoleté trávy,
- šalvěj,
- len,
- violka zahradní.
Používejte květináče, které tolerují mráz
Ujistěte se, že vaše květináče jsou vyrobeny z materiálu, který odolá mrazu a rozmrazení. Keramické výrobky, terakoty a tenké plasty pravděpodobně nepřežijí. Místo toho zkuste nádoby vyrobené z následujících materiálů:
- sklolaminát,
- kov,
- silný plast,
- kámen,
- beton.
Důležité také je, aby vypouštěcí otvory květináčů byly čisté a používejte různé formy „nožiček“, které vyvýší květináče nad zem tak, aby k zemi nepřimrzly, což může rozbít i ty nejtvrdší nádoby.
Příprava na mráz
I když svým rostlinkám nemůžete koupit kabáty, můžete udělat určitá opatření, která jim pomohou přežít zimu. I na podzim je důležitá zálivka rostlin. Měli byste však zastavit hnojení, zejména těch květináčů, které obsahují trvalky, asi šest až osm týdnů před datem prvního mrazu. Nechcete povzbudit nový růst, který je jemný a nepřežije chladné teploty, a dokonce by mohl oslabit nebo zabít vaše rostliny.
Správně pochopení, co je to „mráz“
- Lehký mrazík (-1,6 °C až 0 °C) – jemné rostliny uhynou, další vegetace není dramaticky ovlivněna.
- Mírný mrazík (-3,8 °C až -2,2 °C) – další poškození polotvrdých rostlin.
- Závažný mráz (pod 3,8 °C) – přežijí pouze odolné rostliny.
Podle potřeby trvalky přesaďte
Pokud máte nádobu naplněnou trvalkami, můžete je přesadit do vyvýšených záhonů. V závislosti na rostlině můžete také přenést rostliny do interiéru. Některé rostliny přežijí v nevytápěném sklepě nebo v přístřešku. Stačí si zjistit něco o svých rostlinách, abyste jim zajistili co nejlepší šance na přežití.
Buďte bezohlední
I když je rostlina vytrvalá, pokud není ve skvělém stavu, jednoduše zimu nepřežije. Proto ji bez milosti vyhoďte nebo přeneste do interiéru. Abyste neměli zas tak černé svědomí, můžete rostlinku přidat do kompostové hromady, kde poté poslouží jako potrava pro nějakou další rostlinu.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz