Není tak obtížné pěstovat žampiony, ale vyžaduje to přísné dodržování určitých pravidel: výběr správného místa, získávání vysoce kvalitního mycelia, správné zpracování kompostu, udržení vlhkosti a teploty.
V přírodě rostou žampiony téměř v jakýchkoliv podmínkách – od lesů a stepí až po skládky v lidských osadách a hnoje v blízkosti hospodářství. Navíc, roste 200 druhů těchto hub a téměř všechny jsou jedlé.
Kde rostou houby?
Chcete-li začít, je třeba určit místo, kde budete pěstovat houby. Vhodný je suterén, sklep, skleník, stodola a dokonce i zasklený balkon. Pěstování v uzavřených prostorech umožňuje regulovat rostoucí podmínky žampionů. Jedná se o spolehlivější variantu, která vám umožní zajistit stabilní sklizeň bez ohledu na nepříznivé povětrnostní podmínky.
Tyto prostory však musí splňovat několik požadavků:
- mají plochu nejméně 3 metry čtvereční,
- zajistit dobrou cirkulaci vzduchu (ale bez průvanů),
- poskytují schopnost řídit teplotu a vlhkost vzduchu bez náhlých změn,
- být schopen opakovaně odolávat chemické nebo tepelné dezinfekci (beton, nikoliv podlahy atd.),
- poskytují pohodlné pracovní podmínky.
Výběr mycelií a příprava substrátu pro žampióny
Mycelium (podhoubí) žampionů by měly být zakoupeny pouze od renomovaných výrobců – ať máte záruku, že budou zdravé, sterilní a vysoce kvalitní.
Když kupujete mycelium, mějte na paměti, že existují tři hlavní odrůdy kultivovaných žampionů, které se navzájem odlišují barvou čepic: bílá, krémová a hnědá. První dva jsou obvykle produktivnější, ale hnědé žampiony jsou odolnější vůči kolísání teploty / vlhkosti a obecně vůči nepříznivým podmínkám prostředí.
Mycelium se prodává v plastových sáčcích a kompost obvykle ve skleněných nádobách. První může být skladován až 6 měsíců při teplotě 0-4 ° C, druhá při stejných hodnotách – téměř rok. Kompostové mycelium je méně produktivní, ale není tak citlivé na změny teploty a vlhkosti.
Co se týče substrátu vhodného pro žampióny, nejlepší možností je připravený kompost na bázi slámy a čerstvého koňského nebo kravského hnoje. V extrémních případech je hnůj nahrazen kuřecím trusem. Při přípravě této směsi živin je velmi důležité sledovat všechny poměry a udržet kyselost na úrovni 7,3-7,5 pH.
Na 100 kg čistého suchého žita nebo pšeničné slámy bez plísně připadne 40-80 kg hnoje, 2 kg močoviny, 2 kg superfosfátu, 8 kg sádry a 5 kg křídy. Objem substrátu připraveného z této sady složek se vypočítá pro výše uvedenou minimální užitnou plochu 3 m2 – získá se 200-250 kg hub.
Pokud se používají trusy ptáků, neměla by se přidávat močovina, protože je zpočátku obohacena o dusíkaté sloučeniny.
Místo kompostování by mělo být dobře větratelné
V procesu bude docházet k aktivnímu zahřátí a uvolňování amoniaku. Ideální je pro kompost betonová podlaha, zrání z kompostu se nesmí dostat do kontaktu s půdou nebo dešťovou vodou, neboť s nimi mohou do připraveného substrátu pronikat spory hmyzích škůdců a bude velmi obtížné se jich později zbavit.
Sláma je namočená ve vodě po dobu 2-3 dnů (dokud se nezačne „spalovat“) a pak se složí do vrstev s hnojem. Vrstva slámy a hnoje na konci by neměla být menší než 3-4, každá 30-35 cm vysoká.
Vrstva musí zůstat stále mokrá. O týden později se provádí první rozbíjení (roztřesení) límce – vrstvy se promíchají, mění se pozice vnitřního a vnějšího. Celkově by taková přerušení měla být provedena 4-5 s intervalem 3-4 dní. Během předposlední akce se ke složení připraveného substrátu přidá sádra a křída.
Celková příprava substrátu trvá 20-25 dní. Jeho připravenost může být určena zmizením vůně amoniaku a jednotnou tmavě hnědou barvou. Vyschlý vysoce kvalitní podklad je vlhký, měkký, drobivý, nelepí se na ruce, lehce pružný, sláma se dá snadno roztrhnout. Po 2-3 dnech, kdy teplota uvnitř uloženého kompostu klesne na 23-25 ° C se může přidat mycelium.
Podhoubí rozložíte na povrch substrátu (500 g na 1 metr čtvereční), a poté zakryjete tenkou vrstvou kompostu. Kusy myceliového kompostu (velikost krabice) jsou umístěny v jamkách v hloubce 4 až 5 cm ve stoupání ve vzdálenosti 20 cm od sebe a jsou také pokryty substrátem.
TIP:
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz