ampiony t

Vypěstujte si doma žampiony. Pěstování není složité za určitých podmínek

Není tak obtížné pěstovat žampiony, ale vyžaduje to přísné dodržování určitých pravidel: výběr správného místa, získávání vysoce kvalitního mycelia, správné zpracování kompostu, udržení vlhkosti a teploty.

V přírodě rostou žampiony téměř v jakýchkoliv podmínkách – od lesů a stepí až po skládky v lidských osadách a hnoje v blízkosti hospodářství. Navíc, roste 200 druhů těchto hub a téměř všechny jsou jedlé.

Kde rostou houby?

Chcete-li začít, je třeba určit místo, kde budete pěstovat houby. Vhodný je suterén, sklep, skleník, stodola a dokonce i zasklený balkon. Pěstování v uzavřených prostorech umožňuje regulovat rostoucí podmínky žampionů. Jedná se o spolehlivější variantu, která vám umožní zajistit stabilní sklizeň bez ohledu na nepříznivé povětrnostní podmínky.

Tyto prostory však musí splňovat několik požadavků:

  • mají plochu nejméně 3 metry čtvereční,
  • zajistit dobrou cirkulaci vzduchu (ale bez průvanů),
  • poskytují schopnost řídit teplotu a vlhkost vzduchu bez náhlých změn,
  • být schopen opakovaně odolávat chemické nebo tepelné dezinfekci (beton, nikoliv podlahy atd.),
  • poskytují pohodlné pracovní podmínky.

Výběr mycelií a příprava substrátu pro žampióny

Mycelium (podhoubí) žampionů by měly být zakoupeny pouze od renomovaných výrobců – ať máte záruku, že budou zdravé, sterilní a vysoce kvalitní.

Když kupujete mycelium, mějte na paměti, že existují tři hlavní odrůdy kultivovaných žampionů, které se navzájem odlišují barvou čepic: bílá, krémová a hnědá. První dva jsou obvykle produktivnější, ale hnědé žampiony jsou odolnější vůči kolísání teploty / vlhkosti a obecně vůči nepříznivým podmínkám prostředí.

Mycelium se prodává v plastových sáčcích a kompost obvykle ve skleněných nádobách. První může být skladován až 6 měsíců při teplotě 0-4 ° C, druhá při stejných hodnotách – téměř rok. Kompostové mycelium je méně produktivní, ale není tak citlivé na změny teploty a vlhkosti.ampion - Vypěstujte si doma žampiony. Pěstování není složité za určitých podmínek

Co se týče substrátu vhodného pro žampióny, nejlepší možností je připravený kompost na bázi slámy a čerstvého koňského nebo kravského hnoje. V extrémních případech je hnůj nahrazen kuřecím trusem. Při přípravě této směsi živin je velmi důležité sledovat všechny poměry a udržet kyselost na úrovni 7,3-7,5 pH.

Na 100 kg čistého suchého žita nebo pšeničné slámy bez plísně připadne 40-80 kg hnoje, 2 kg močoviny, 2 kg superfosfátu, 8 kg sádry a 5 kg křídy. Objem substrátu připraveného z této sady složek se vypočítá pro výše uvedenou minimální užitnou plochu 3 m2 – získá se 200-250 kg hub.

Pokud se používají trusy ptáků, neměla by se přidávat močovina, protože je zpočátku obohacena o dusíkaté sloučeniny.

Místo kompostování by mělo být dobře větratelné

V procesu bude docházet k aktivnímu zahřátí a uvolňování amoniaku. Ideální je pro kompost betonová podlaha, zrání z kompostu se nesmí dostat do kontaktu s půdou nebo dešťovou vodou, neboť s nimi mohou do připraveného substrátu pronikat spory hmyzích škůdců a bude velmi obtížné se jich později zbavit.

Sláma je namočená ve vodě po dobu 2-3 dnů (dokud se nezačne „spalovat“) a pak se složí do vrstev s hnojem.  Vrstva slámy a hnoje na konci by neměla být menší než 3-4, každá 30-35 cm vysoká.

Vrstva musí zůstat stále mokrá. O týden později se provádí první rozbíjení (roztřesení) límce – vrstvy se promíchají, mění se pozice vnitřního a vnějšího. Celkově by taková přerušení měla být provedena 4-5 s intervalem 3-4 dní. Během předposlední akce se ke složení připraveného substrátu přidá sádra a křída.

Celková příprava substrátu trvá 20-25 dní. Jeho připravenost může být určena zmizením vůně amoniaku a jednotnou tmavě hnědou barvou. Vyschlý vysoce kvalitní podklad je vlhký, měkký, drobivý, nelepí se na ruce, lehce pružný, sláma se dá snadno roztrhnout. Po 2-3 dnech, kdy teplota uvnitř uloženého kompostu klesne na 23-25 ​​° C se může přidat mycelium.

Podhoubí rozložíte na povrch substrátu (500 g na 1 metr čtvereční), a poté zakryjete tenkou vrstvou kompostu. Kusy myceliového kompostu (velikost krabice) jsou umístěny v jamkách v hloubce 4 až 5 cm ve stoupání ve vzdálenosti 20 cm od sebe a jsou také pokryty substrátem.

 
 

TIP:

 
Rostliny, sazenice, semínka, truhlíky, potřeby na zahradu a mnoho dalšího můžete zakoupit v ONLINE ZAHRADNICTVÍ ZDE
 

Přinášíme rady, tipy a informace pro všechny zahrádkáře a milovníky pěstování. sazenicka.cz

Jsem maminka dvou dětí a moji největší zálibou je psaní. Večery ráda trávím při dobré knížce. Zajímám se o historii, konkrétně o starověk či pyramidy. Jsem velký fanoušek esoteriky a alternativní medicíny. S rodinou bydlíme v domě se zahradou, takže inspirace je víc než dost. :-)

Zanechte komentář